Yükleniyor...

4 Bin Dolarlık Bitcoin (BTC) Rallisini Tetikleyen Faktörler ve Trendler

Sonunda, Bitcoin (BTC) boğaları harekete geçti ve satın alma baskısıyla Bitcoin (BTC) fiyatı 4.

Bitcoin BTC Rallisi

Sonunda, Bitcoin (BTC) boğaları harekete geçti ve satın alma baskısıyla Bitcoin (BTC) fiyatı 4.000 doları geçti. Tabii ki, teknik göstergeler, toplumsal duyarlılık gibi nedenler fiyattaki yükselişi tetikledi, ancak bu rallinin arkasındaki faktörler ve trendler ne? Gelin buna daha yakından bakalım.

Çin’den Para Çıkışı

Gündelik bir satıcı olan ve geceleri Bitcoin trader’ı olan Anton Pagi, yakın zamanda bu rallinin arkasında olabilecek az bilinen bir istatistiğe dikkat çekti. Attığı bir tweet ile kripto para alım satım işlemlerine dikkat çekti. Pagi, diğer analistler gibi toplu hacimlere değinmedi, ancak belirli borsaların hacimlerine bakılmasını söyledi.

Pagi, Asya özellikle de ana kara Çin’e (yasağa rağmen) yakın yerlerdeki borsaların hacimlerinin son zamanlarda arttığını söyleyerek ilginç bir veriyi işaret etti.

https://twitter.com/AntonPagi/status/1107319842686808064

Bunun ne anlama geldiğiyle ilgili olarak, Pagi, Şanghay Kompozit Endeksi’nin bugüne kadarki %21’lik kazancına dikkat çekiyor ve Çinli yatırımcıların portföylerini özellikle BTC aracılığıyla daha riskli hale getirme eğiliminde olduklarını belirtiyor.

Durumu daha iyi açıklamak için Pagi, veri analiz sağlayıcısı CoinLib’in (aşağıdaki grafik) bir grafiğine dikkat çekerek geçtiğimiz günlerdeki Çin Yuan’ının akışına bakılması gerektiğini söylüyor. Ülkedeki yatırımcıların hükümet yasaklarını nasıl atlattıkları belli değil, ancak potansiyel olarak Bitcoin fiyatını artıran faktörler arasında bölgeden gelen net bir kaynak girişinin olduğu açıkça görülüyor.

Çin Para Akışı

BitMEX Bitcoin Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Bitcoin fiyatını 4.000 doların üzerine iten bir başka faktör ise BitMEX’in vadeli işlem sözleşmeleri olabilir.

Analist Luke Martin, geçmişte borsada üç aylık sözleşmeler yapıldığında Bitcoin’in kısa vadeli bir pompaya maruz kaldığını açıkladı. Bitcoin fiyatı 3.800 dolara yakın bir seviyede işlem görürken BitMEX vadelilerinin süresi sonra erdi. Yeni sözleşmelerinin yapılmasından sadece günler sonra kripto para biriminin fiyatı 4.000 doların üzerinde işlem görmeye başladı.

Martin’e göre, Bitcoin için yeni BitMEX vadeli sözleşmelerinin süresinin başlamasıyla Bitcoin fiyatındaki artık tetiklenmiş oldu.

Diğer Önemli Gelişmeler

Yukarıda belirtilen katalizörler oldukça güvenilirler, ancak tartışmalı olarak oldukça olumlu olan son haber döngüsüne kıyasla aslında soluk kalıyorlar.

Kurumsal katılım hakkında hala çok konuşuluyor ancak, son zamanlarda yüzünü gösteren bir endüstri trendi var. Bu trend dev teknoloji şirketlerinin endüstriyi yakından ilgilendiren atılımlarından oluşuyor.

Samsung, kısa bir süre önce Galaxy S10 amiral gemisi serisinde “Blockchain Keystore” denilen ilk tüketici kripto para birimi ürününü açıkladı. Cihazın milyonlarca kullanıcısını bu yeni dünyaya maruz bırakacak yeniliğin Ethereum tabanlı bir cüzdan ve DApp tarayıcısı olduğu iddia ediliyor.

HTC’nin kripto (Exodus) bölümünün başkanı Phil Chen, bu haberin benimsenme için muazzam olduğu ve memnuniyetle karşılanması gerektiği görüşünde. Yine de Chen’in bu durumda hoşlanmadığı bir şey var. O da Samsung’un Blockchain Keystore’unun şimdilik yalnızca Ethereum’i destekliyor olması.

Aynı şekilde, Facebook yaygın tüketim için tasarlanan ilk Blockchain odaklı ürünü üzerinde çalışıyor. FBCoin adı verilen kripto para biriminin sosyal medya devinin engin ekosistemi için tasarlanan bir tür stablecoin olduğu iddia ediliyor. Dijital varlığın açık kaynak kodlu veya merkeziyetsiz olup olmadığı net olmasa da analistler bunun milyonlarca insanı kripto para piyasasına girmeye ikna etmeye yeteceğini iddia ediyor.

Geçtiğimiz hafta, Boston merkezli ve tanınmış bir finans hizmetleri sağlayıcısı olan Fidelity Investments, şimdilik belirli bir müşteri listesi için Bitcoin gözetimi ve ticareti sunan Dijital Varlık Hizmetleri bölümünü hafif bir şekilde başlattığını duyurdu. Dijital Varlık Hizmetleri başkanı Tom Jessop, bir röportajda 450 kurumun %20’sinin Bitcoin gibi kripto para birimleri ile ilgilendiğini iddia etti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x