Yükleniyor...

PayPal’ın Yatırım Yaptığı e-Ticaret Devinden Kripto Para Yasağı

PayPal, Latin Amerika'nın en popüler e-ticaret sitesi olan ve kayıtlı 267.

PayPal

PayPal, Latin Amerika’nın en popüler e-ticaret sitesi olan ve kayıtlı 267.4 milyon kullanıcısı olan Mercado Libre’ye 750 milyon dolar yatırım yaptı. Son yapılan yatırımın ardından Mercado Libre’nin Brezilya’daki web sitesi Mercado Livre, kripto paraların yasaklandığını duyurdu.

Yasak, 19 Mart’ta yürürlüğe girecek ve kullanıcıların oyunlarda kullanılan ön ödemeli kartlar ve kripto para birimleri de dahil olmak üzere herhangi bir işlem yapmasını engelleyecek. Daha önce Mercado Livre ve Criptomoedas Fácil tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Brezilya’da XRP ile ilgili 11.173 ilan, Bitcoin ile ilgili 5.638 ilan ve Ethereum ile ilgili 2.636 ilan bulunuyor. Yasak ile tüm bu ilanlar siteden kaldırılacak.

Mercado Libre elektronik ödeme platformundaki işlemler 2018’de yüzde 70 artarak 389 milyon işlem ve toplamda 18.000 milyon dolara ulaştı. Mercado Libre sayesinde PayPal, bölgedeki hızla büyüyen elektronik ödemeler sektöründe büyük bir yer edinecek.

1999’da Arjantin’de kurulan ve ABD’de bulunan Mercado Libre, çevrimiçi açık artırmalara ev sahipliği yapıyor ve 18 ülkede çevrimiçi bir pazar işletiyor. Platform, kullanıcıların yeni ve kullanılmış ürünler satın almalarını sağlıyor.

PayPal yatırımından önce Mercado Libre, Bitcoin kullanmak isteyen müşterileri için kripto ödeme seçeneklerini genişletmek amacıyla geçen yıl Bitcoin cüzdanı ve ödeme işleyicisi Ripio ile ortaklık kurmuştu.

PayPal, geçtiğimiz Aralık ayında App Store ve Play Store’da en çok indirilen ödeme uygulaması olan Square’s Cash App gibi kripto para ödeme platformlarının artan rekabetine dayanarak Venmo’su ile karşı atağa geçti.

PayPal, lider konuma gelmek için şimdi Latin Amerika pazarını hedef alıyor ve Mercado Libre yatırımının bunu desteklemesi kuvvetle muhtemel.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner