Yükleniyor...

51 Milyon Dolarlık Kripto Para Dolandırıcılığı

Tayvan'da 1000'den fazla yatırımcıdan 51 milyon dolar toplayan sahte bir kripto yatırım planını yürüttükleri iddia edilen yedi Bitcoin trader'lara hakkındaki soruşturma sürüyor.

Tayvan Bitcoin Dolandırıcılığı

Tayvan’da 1000’den fazla yatırımcıdan 51 milyon dolar toplayan sahte bir kripto yatırım planını yürüttükleri iddia edilen yedi Bitcoin trader’lara hakkındaki soruşturma sürüyor. Dolandırıcı oldukları öne sürülen trader’lar Tayvan bankacılık ve iş kanunlarını ihlal etmekle suçlanıyorlar. Yedi kişilik grubun Haziran 2018’de tutuklu olarak yargılanmaya başlandı.

Vaat Edilen Yatırım Getirisi %355

Yetkililer, grubun 2016’dan bu yana Tayvan ve Çin’deki 1000 kişiden yaklaşık 51 milyon dolar topladıklarını söyledi. Dolandırıcılar, fahiş getiri vaadi ile yatırımcıları kandırdılar. Tayvan Araştırma Bürosu’na göre, sahte Bitcoin yatırım programının bir yıllık yatırımdan sonra %355’e varan getirisisi bulunuyordu. Savcılar, çoğu yatırımcının Şubat 2018’e kadar yatırımlarından kazanç sağlayamadıklarını ve Nisan 2018’e gelindiğinde ise hiçbir yatırımcıya kazanç verilmediği belirtiyor.

Tayvan hükümeti, kara para aklama ve terör finansmanı için Bitcoin kullanımının önünü açan kripto para düzenlemeleri için önemli adımlar attı. Eylül 2018’de, Tayvan Kabinesi’nde Kara Para Aklama Kontrol Yasası ve Terörle Mücadele Finansmanı Önleme Yasası değişiklikleri kabul edildi. Amaç, bankacılık sektörünün ve kripto para piyasasının denetimini sıkılaştırmaktı. Ekim 2018’de bir yetkili, Tayvan’ın kripto faaliyetini açıkça yasaklayarak Çin ve Güney Kore’nin örneklerini takip etmediğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenleyicilerin kaygıları nedeniyle kitlesel olarak Bitcoin’in benimsemesi konusunda şüpheler bulunuyor. New York Federal Merkez Bankası’nın Başkanı John Williams, kripto paraların asla ABD dolarının yerini alamayacağı konusunda ısrarcı, çünkü bir para biriminin ne olması gerektiğinin temel etme testini geçemiyorlardı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner