ABD Başkanı Trump'ın Kararı Kripto Para Topluluğunu Tedirgin Etti! İşte Yaşanan Krizin Perde Arkası • Coinkolik
Yükleniyor...

ABD Başkanı Trump’ın Kararı Kripto Para Topluluğunu Tedirgin Etti! İşte Yaşanan Krizin Perde Arkası

Son zamanlarda Twitter ve ABD Başkanı Donald Trump arasında yaşanan gerilim had safhaya ulaştı.

trump ve twitter 1280x718

Son zamanlarda Twitter ve ABD Başkanı Donald Trump arasında yaşanan gerilim had safhaya ulaştı. Başkan Donald Trump, geçtiğimiz günlerde yeni bir kararnameyi imzalayarak yürürlüğe sokmuş; buna göre de sosyal medya platformlarının yapılan paylaşımlardan hukuki olarak sorumlu olacağını duyurmuştu. Bunun üzerine gerilim tırmanmış ve Twitter yönetimi yaptığı açıklamayla, kararnameyi ‘gerici ve politize olmuş bir adım’ olarak değerlendirmişti.

“Bu kararname, gerici ve politize edilmiş bir yaklaşımdır. İletişim Kanunu’nun 230. maddesinde Amerikan inovasyonunu ve ifade özgürlüğünü korur ve demokratik değerler tarafından desteklenir ifadesine yer verilmektedir. Bu yasayı tek taraflı olarak aşındırmaya yönelik girişimler; çevrimiçi iletişim ve internet özgürlüklerinin geleceğini tehdit etmektedir.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Twitter’dan Misilleme: Trump’ın Paylaşımına ‘Kural İhlali’ Gerekçesi

Bu açıklamaların ardından, Trump’ın ABD’de ırkçı bir olay sonucu yükselen şiddet olaylarını içeren tweet’i, Twitter tarafından diğer kullanıcıların erişimine kapatıldı.

Trump attığı tweet’te, ABD’li zenci George Floyd’un ölümü sebebi ile başlayan ve halkı sokağa döken olayları eleştirdi. ‘Bazı serserilerin George Floyd’un anısına saygısızlık ettiğini’ belirten Trump, Minnesota valisi ile konuştuğunu ve işlerin kötüye gitmesi durumunda valinin yanında olacaklarını belirtti. “Ancak yağma başlarsa kurşunlar da yağmaya başlar” diyen Trump, oldukça tepki çekti.

Bu paylaşım üzerine Twitter: “Bu tweet Twitter’ın şiddeti yüceltmek ile ilgili kurallarını ihlal ediyor. Ancak Twitter bu paylaşımın yayında kalmasının kamu yararı lehine olduğuna karar verdi” diyerek bir nevi Trump’a gözdağı verdi.

“Elimde Olsa Twitter’ı Kapatırım!”

Trump kararnameyi imzalarken, “Amerika tarihinde, ifade özgürlüğünün karşılaştığı en büyük tehlikelerden birini yenmek için bugün burdayız” diyerek sözlerine başlamıştı.

Trump, basın toplantısı esnasında yöneltilen; “Twitter hesabınızı silecek misiniz?” sorusuna, “Bu ülkede daha adil bir basın olsa bunu seve seve yapardım, lakin basın adaletsiz ve ben de birçok insana sosyal medya aracılığıyla ulaşıyorum” dedi.

Trump ayrıca, “Twitter saygın bir şirket olmasa ve hukuki hakkım olsa Twitter’ı da kapatırdım. Bu konuda hukuki bir süreç yürüteceğiz” diyerek akıllarda soru işaretleri bıraktı.

Twitter Tepkileri Gecikmedi!

Twitter kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey ise yaptığı açıklamayla şirket eylemlerinin sorumluluğunu üstlenerek, çalışanların bu meseleye dahil edilmemesi gerektiğini belirtti.

Önde gelen Türk kripto para analisti Selcoin (@Selcoin) ise Başkan Trump’ın bu tehditlerine karşın, Twitter’ın genel merkezi için ABD dışında bir seçenek önerdi. Twitter kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey’nin merkeziyetsizliği özümsemiş biri olduğunu belirten Selcoin, Dorsey’nin tehditlere boyun eğmeyeceğini belirtti.