Yükleniyor...

ABD Hazine Bakanlığı’ndan İki Bireysel Bitcoin Adresine Yaptırım Kararı

ABD Hazine Bakanlığı, bireysel yaptırımlar listesine ilk kez bir kripto para adresini ekledi.

Bitcoin Adresi Yaptırım ABD

ABD Hazine Bakanlığı, bireysel yaptırımlar listesine ilk kez bir kripto para adresini ekledi. Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından yapılan açıklamaya göre, yaptırım listesine eklenen Bitcoin adresleri Ali Khorashadizadeh ve Mohammad Ghorbaniyan isimli iki İranlı’ya ait.

Yaptırım listesine sadece Bitcoin adresi değil, adres ile ilişkili takma adlar, e-posta adresleri, fiziksel adresler, posta kutuları gibi tanımlayıcı bilgiler de dahil edildi.

OFAC, iki İranlı’nın fidye yazılımları oluşturarak kurbanlardan Bitcoin aldıklarını ve İran’a para aktardıklarını iddia ediyor. Ofis, İran’a aktarılan paranın milyonlarca doları bulduğunu söylüyor. OFAC, söz konusu iki Bitcoin adresinde milyonlarca dolarlık Bitcoin döndüğünü belirtiyor.

Hazine Bakanlığı yetkilisi Sigal Mandelker, Hazine’nin İranlı siber aktörlerin dijital fidye ödemeleri karşılığı kâr sağlamalarını engellemeyi hedeflediklerini söylüyor. Mandelker, “İran, ABD yaptırımlarından dolayı ABD Doları’na erişimde zorlanıyor. Bundan dolayı sanal para borsalarının, dijital para ağ sağlayıcılarının, eşler arası dövizcilerin bu yasa dışı şemalara karşı kendilerini kapatmaları hayati önem taşıyor” yorumunda bulundu.

Hazine Bakanlığı’na göre bu hackerlar, başta ABD olmak üzere Kanada, Birleşik Krallık’da 2015 yılından başlayarak veri ağlarına bulaşan “SamSam” olarak bilinen uluslararası bir şemanın parçasıydı. OFAC, yaptırım listesine dahil edilen Bitcoin adresine para göndermenin yasaklandığı konusunda ABD vatandaşlarını uyardı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner