Yükleniyor...

ABD’den Dijital Vergi İncelemesi: Aralarında Türkiye de Var!

Bir süredir ABD finans ve hukuk çevrelerinde konuşulan bir konu, yeniden gündeme geldi.

abd türkiye

Bir süredir ABD finans ve hukuk çevrelerinde konuşulan bir konu, yeniden gündeme geldi. ABD’de bu konuda gerilim artınca, mevzu yeniden masaya yatırıldı.

Dünya çapındaki ülkelerin, dijital hizmetlere karşı vergi uygulanacağı ya da en azından bunu planladığı bilinmektedir. Türkiye’de de buna yönelik çalışmalar yapılmış, 7 Aralık 2019’da Resmi Gazete’de yayınlanan yeni vergi düzenlemesi ile, dijital hizmet sağlayıcıları tarafından sunulan her türlü reklam hizmetleri dijital hizmet vergisine tabi hale getirilmişti.

Bloomberg muhabiri Alex Webb, ABD’de dijital vergiler konusunda yaşanan durumu belirterek yaşananları şöyle aktardı:

“(…)Örneğin İngiltere’de olan bir şeyin, başka bir yerde vergilendirilmesi… Tabi bu birçok şirketi etkiliyor ve nerede etkileşim varsa; mesela ne zaman bir reklam için tıklanıyorsa, hangi IP’den giriliyorsa, o yerde vergilendirilmesi var. Yani Kaliforniya’da değil. Hindistan olsun, Endonezya olsun, Türkiye olsun; hiç fark etmez. O ülkede yapılan her şey, o ülkede vergilendirilecek gibi bir durum var.”

“İnsanlar şu an, kendi vergi gelirlerini artırmaya çalışıyorlar. Tabi ki bu arada, fikri-sınai hakların da oldukça önemli olduğunu belirtmek gerekiyor.”

“ABD aksiyonlarını düşünecek olursak, AB tarafında bir göze göz, dişe diş durumu olur mu?” sorusuna üzerine Webb, şunları aktardı:

“Daha önce olan şeyi anlatayım; Fransa ile ilgili bir olayda daha önce bir sorun yaşanmıştı. ABD, orada malesef Fransa’ya karşı vergilendirmeleri artırmak istemişti. Sonrasında her iki taraf da, bunu yapmamaya karar vermişti. Bir anlaşmaya varılana kadar, OECD üzerinden küresel düzenlemeler için müzakereler devam ediyor. ABD’nin yapacağını açıkladığı şey; bu gümrük vergilerinin misillemeye yönelik olup olmaması ya da herhangi bir şekilde üretilen malların üzerine vergilendirme yapılıp yapılmaması. Dediğim gibi, İngiltere’de imal edilen bir araç da olabilir, hiç fark etmez. Bu ürünlerin ABD’ye ihracatında vergi uygulanıp uygulanmaması düşünülüyor.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner