Yükleniyor...

ABD’li Senatörlerden Kripto Vergisine Odaklanan Tasarı

Kripto paralarda yaşanan düzenleyici belirtsizliği sürerken en merak edilen konulardan biri de vergi oluyor.

ABDli Senatörlerden Kripto Vergisine Odaklanan Tasari

Kripto paralarda yaşanan düzenleyici belirtsizliği sürerken en merak edilen konulardan biri de vergi oluyor. Her ne kadar bazı ülkeler kripto konusunda tavrını ortaya koysa da küresel bir düzenleyici yapısı henüz oluşmadı. Bu noktada ABD’de aktif çalışmalara sürerken bir haber de ABD’li Senatörlerden geldi. Senatör Patrick Toomey ve Kyrsten Sinema, Amerikalıları kripto vergisinden kurtarmaya çalışıyor.

ABD'li Senatörlerden Kripto Vergisine Odaklanan Tasarı

ABD’li Senatörlerden Kripto Vergisi için Tasarı

ABD’de kriptoların düzenlenmesine dair çalışmalar göreceli olarak tüm hızıyla devam ediyor. Bir tarafta düzenleyiciler sektör üzerindeki incelemelerini yaptıklarını söylerken, diğer tarafta düzenleyicilerin regülasyonlar için geciktiği şikayetleri artıyor. ABD’li Senatörler Pat Toomey ve Kyrsten Sinema ise kriptoda yapılan satın almalarda vergi alımından muafiyet sağlayan Sanal Para Birimi Vergi Adaleti Yasasını sundu. 

Şu anda ABD’deki kripto kullanıcılarının, kriptodan elde ettikleri kazançları yasal olarak bildirmeleri gerekiyor. Bu da kriptonun bir ödeme aracından ziyade bir yatırım aracı olarak kabul edilmesine neden oluyor. IRS ise bu küçük işlemleri sürdürmekle ilgilenmiyor gibi görünüyor. Ancak kripto kullanıcıları uzun süredir ABD’de döviz kullanımı için halihazırda var olan yasal koruma talep ediyor.

Toomey ve Sinema tarafından sunulan tasarısında ise değeri 50 doların altında olan işlemler için vergi olmayacak. Ek olarak bu miktar enflasyonla birlikte ayarlamaya yönelik bir hükümle birlikte uygulanacak. Bununla birlikte kripto ve fiat para birimi arasındaki işlem gerçekleştirmeden, aynı işlemin (veya bir dizi ilgili işlemin) parçası olan tüm satışlar veya takaslar, tek bir satış veya takas olarak kabul edilecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner