Yükleniyor...

Adam Back Bitcoin’in Her Şeyden Üstün Olduğunu Söyledi

Blockstream CEO'su Adam Back, Cointelegraph ile yaptığı özel röportajda kendisi için hiçbir şeyin Bitcoin’in üzerinde olmadığını, merkez bankası tarafından verilen istikrarlı paraların veya diğer madeni paraların bile Bitcoin’in üzerinde olmadığını belirtti.

adam back bitcoin her seyin ustunde dedi

Blockstream CEO’su Adam Back, Cointelegraph ile yaptığı özel röportajda kendisi için hiçbir şeyin Bitcoin’in üzerinde olmadığını, merkez bankası tarafından verilen istikrarlı paraların veya diğer madeni paraların bile Bitcoin’in üzerinde olmadığını belirtti. Adam Back, hashcash çalışma sistemini icat etti ve Bitcoin (BTC) ile çalışan ilk insanlardan biriydi. Buna ek olarak, bu yıl blockchain’in olumlu kullanımlarından bahsettiği Japonya’daki G20 toplantılarında da hazır bulundu.

G20’de, Hollanda merkez bankası başkanının yanında oturan Back, blockchain’in açık bir ağ için başka bir girişim olacağına inandığını söyledi. Back, finansal kurumların artık teknolojiden faydalanamayacağını çünkü uluslararası transferlerin aracı bankalara ihtiyaç duymayacağı anlamına geldiğini ifade etti. Cointelegraph, Çin’in merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) olası gelişmeleri ve blockchain teknolojisinin özel kurumlar tarafından artan kullanımı hakkında yorum yapması için CEO ile temasa geçti. Fakat Back için bunların hiçbiri Bitcoin kadar önemli değil.

Adam Back, “Blockchain’in daha çok izinsiz, sansürsüz kullanım, parayı devletten ayırmak ya da Bitcoin ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Sanırım kripto ticareti gibi bazı kullanım durumlarında sabit paralar olması mümkün ve faydalı olsa da, doğal olarak Bitcoin’in velayet riski altında kaldığından ve aynı zamanda operasyona yansıyan geleneksel kuruluş çıkarlarını kapsayan bir merkez bankası olması durumunda yetersiz kalıyor” diye konuştu.

Adam Back Libra Hakkında da Konuştu

Back, Facebook’un kripto para birimi Libra ile ilgili olarak “modern havası olan bankacılık uygulaması” ifadelerini kullandı. Back, “Etkili olsa da, Libra’nın gösterdiği gibi, merkezi olmayan bir kripto para birimi olmayacak. Sadece bir kripto cüzdanına benzeyen bir kullanıcı arayüzü ile Venmo, PayPal ve QQ Pay’e yönelik bir iş konsorsiyumu olacak” diye konuştu.

Back’in Libra görüşü, CBDC’nin başarı şansının Facebook’un projesinden daha büyük olduğuna inanmasına rağmen, CBDC’ye bakışı ile aynı. Back, “Hükümetler, piyasa rekabetinden politika tekelleri olmaktan daha fazla yalıtıldı. Bu yüzden çeşitli ülkelerde işlerin nasıl geliştiğini göreceğiz. Ancak bugünün istikrarlı paralarını Bitcoin’in özerklik özelliklerinin çoğundan yoksun olarak ve gelecekteki merkezi hükümetin benzer şekilde işlettiği potansiyel olarak göreceğim” dedi.

Back ayrıca, Blockchain uygulamalarının Bitcoin gibi denetlenebilir olamazsa, hiçbir değerlerinin olmayacağını da belirtti.

Back, “Bence blockchainler halka açık bir şekilde denetlenebilirlerse daha fazla değer sağlarlar. Aksi takdirde son kullanıcılar güvenlik duvarının arkasındaki veritabanlarını kullanan bir kuruluş ile blockchainleri kullananlar arasındaki farkı söyleyemezler” diye konuştu.

 

 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner