Yükleniyor...

Altına Zenginler Hücum Edecek, Bitcoin Fakirlere Kalacak

Keiser Report adlı finans programının sunucusu ve ilk Bitcoin yatırımcılarından olan Max Keiser, sarsıcı bir iddiada bulundu.

max keiser btc

Keiser Report adlı finans programının sunucusu ve ilk Bitcoin yatırımcılarından olan Max Keiser, sarsıcı bir iddiada bulundu. Keiser’e göre koronavirüs salgını nedeniyle altın satışı yapılamayacağından, insanlar sürüler halinde Bitcoin alacaklar.

Keiser Report‘un 31 Mart’ta yayınlanan bölümünde sunucu, koronavirüs pandemisi sebebiyle milyarderlerin, güvenli sığınak olarak altına koşacaklarını belirtti.

Keiser: İnsanlar Bitcoin’e Akın Edecek

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İnsanlar altını stoklamaya başlayıp hiçbir şey bırakmadıklarında, geriye sadece Bitcoin seçeneği kalacak diyen Keiser, şöyle özetliyor:

“Öyle tahmin ediyorum ki bu kullanım durumundan değil ironik bir durumdan kaynaklanacak; insanlar altın alamayacaklarını fark ettiklerinde sürüler halinde Bitcoin’e koşacaklar.”

Keiser’in bu tahmininin altında, Bloomberg analistlerinin 25 Mart’taki uyarısı bulunuyor. Analistlere göre altın endüstrisi talepte yüksek bir artışla karşılaşabilir, bu da beklenmedik bir karmaşaya sebep olabilir.

Değerli metal 2020 yılında belirgin bir fiyat oynaklığı gördü. Sadece iki hafta önce 1.469 dolar seviyelerindeyken, o zamandan beri piyasalar sadece bir hafta içinde % 10,9 artışla 1.629 dolara kadar yükseldi.

Görsel kaynağı: Skew.com

Koronavirüs’ün Getirdikleri: Altın Yeni ‘Tuvalet Kağıdı’ Mı Olacak?

Altının Bitcoin’e karşı bir takım dezavantajları bulunmaktadır. Öncelikle kripto para biriminin aksine, altının sınır ötesine geçmesi pahalı ve risklidir; saklanması için de genelde güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyaç duyulmaktadır. Yine Bitcoin’in aksine, piyasanın gerçek zamanlı olarak belirli bir altın biriminin var olup olmadığını bilmesinin bir yolu yoktur.

Altın ayrıca Bitcoin hariç tarihteki her parayı etkileyen fenomenden etkilenmektedir. Bu fenomene göre fiyat ne kadar yüksek olursa, insanlık arzın arttırılması için o kadar fazla çaba harcamaktadır.Saifedean Ammous’un “Bitcoin Standardı” adlı kitabında belirttiği üzere Bitcoin, fiyatı önemli ölçüde yükselse bile arzını artıramaz.

Keiser Report adlı programda sunucu arz konusu ile ilgili olarak -2008 mali krizinin aksine- altın madenlerinin koronavirüs döneminde kapandığını ve ironik bir şekilde arzı artırma fırsatını kaçırdığını sözlerine ekledi.

Stacey Herbest ise “Tuvalet kağıtlarında olduğu gibi altın piyasalarında ciddi bir krizle karşı karşıya kalabiliriz” diyerek durumu özetledi.

Son olarak Keiser’ın şu sözleriyle bitirelim:

“Unutmayın: milyarderler altın ve gümüşe, yoksulların tuvalet kağıdına baktıkları gibi bakarlar.”


1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
Zimmermann
Zimmermann
3 yıl önce

Emeğinize sağlık, teşekkürler…

0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x