Yükleniyor...

Gizlilik Odaklı Kripto Paralara AB Engeli

Avrupa Birliği (AB), gizlilik odaklı kripto paraların ticaretini yasaklayabilir.

Gizlilik Odakli Kripto Paralara AB Engeli

Avrupa Birliği (AB), gizlilik odaklı kripto paraların ticaretini yasaklayabilir.

Gizlilik odaklı kripto paralar, kara para aklamayı kolaylaştırdığı gerekçesiyle ülke düzenleyicilerinin hedefinde. Avrupa Birliğinin de kara para aklamayı önleme kurallarında önerilen hükümet değişiklikleri kapsamında bu tür kripto paraların yasaklanması konusunda çalışmalar yürütüyor.

AB, Gizlilik Odaklı Kripto Paraları Yasaklıyor

CoinDesk tarafından elde edilen bir kara para aklama yasa tasarısının sızdırılan taslağına göre, Avrupa Birliği, bankaların ve kripto sağlayıcılarının gizlilik odaklı kripto para birimleriyle işlem yapılmasını yasaklayabilir.

CoinDesk tarafından görülen 9 Kasım tarihli ve birliğin diğer 26 üye ülkesine yorum için dağıtılan bir yasa taslağında; “Kredi kurumları, finans kuruluşları ve kripto varlık hizmet sağlayıcılarının gizlilik odaklı kripto para birimleri bulundurmaları yasaklanacaktır” deniyor.

avrupa birligi

Bir AB diplomatı CoinDesk’e verdiği demeçte, bu önlemin özellikle izlenebilirlikten kaçınmak için tasarlanmış kripto varlıklardan kaynaklanan riskten kaçınmayı amaçladığını söyledi. Blockchain faaliyetlerinin gözetlenmesini önleyen gizlilik paralarına getirilen yasağın, orijinal yasa tasarısı teklifinde yer alan hamiline yazılı hisse senetleri ve anonim hesaplar gibi anonim araçlara getirilen yasağı yansıtması amaçlanıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner