Google'a toplu yapay zeka davası! • Coinkolik
Yükleniyor...

Google’a toplu yapay zeka davası!

Google'ın yapay zeka eğitimindeki veri toplama amacıyla yaptığı son güncellemeyle birlikte, şirkete açılan dava sayısı zirve yaptı.

Google Ethereum Gelistiricileri Icin Hizmet Baslatti

Google’ın yapay zeka eğitimindeki veri toplama amacıyla yaptığı son güncellemeyle birlikte, şirkete açılan dava sayısı zirve yaptı.

Google’ın yapay zeka eğitimi amacıyla veri toplamaya izin vermek için gizlilik politikasını güncellemesinden bir hafta sonra, şirkete toplu şekilde dava açıldı. Davalar, Google kararının yalnızca hakları ihlal etmekle kalmayıp, yapay zekayı eğitmek için yasal olarak veri elde eden veya satın alan rakiplerine kıyasla Google’a haksız bir avantaj sağladığına belirtiyor. Davacıların avukatlarından olaya dair gelen söylemler ise sert oldu.

DCG ve Genesis Toplu Davayla Karsi Karsiya

“İnternetin sahibi değil!”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Davacıların avukatı Clarkson Hukuk Bürosu’ndan Ryan Clarkson, davada yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Google şunu kesinlikle anlamalı: İnternetin sahibi değil, yaratıcı çalışmalarımızın sahibi değil, kişiliğimizi ifade eden ifadelerimizin, ailelerimizin ve çocuklarımızın resimlerinin ya da sırf paylaştığımız için başka hiçbir şeyin sahibi değil.”

Davaya göre, Google’ın potansiyel olarak 5 milyar dolardan fazla tazminat borcu olabilir. Ayrıca, Google’ın önce kullanıcıların açık iznini almasına hükmedecek bir mahkeme emri talep edildi.  Buna, kullanıcıların yasadışı veri toplama seçeneğini devre dışı bırakmalarına izin vermenin yanı sıra, var olan verileri silme veya veri sahiplerine adil tazminat sağlama olanağı da dahil edildi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x