Yükleniyor...

Güney Kore’de Madencilik Sırasında Yapılan Harcamalar İçin Vergi İndirimi Alınabilecek

Güney Kore'nin finans departmanı dün, 2022'den itibaren kripto para birimi işlem kazançlarına %20 sermaye kazancı vergisi uygulayan yeni bir kural açıkladı.

kore

Güney Kore’nin finans departmanı dün, 2022’den itibaren kripto para birimi işlem kazançlarına %20 sermaye kazancı vergisi uygulayan yeni bir kural açıkladı. Bununla birlikte, kripto para birimi yatırımcıları madencilik sırasında yapılan harcamalar için vergi indirimi alma hakkına sahip.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Ülkenin Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren 2.5 milyon won’u (yaklaşık 2.230 ABD doları) aşan kripto para birimi işlem kazançlarından %20 vergi alınacağını açıkladı. Ancak, yatırımcıların madencilik faaliyetlerinden masrafları düşürebilecekleri de ifade edildi.

Bakanlığa göre, yeni vergi gelecek yıl meydana gelen kazanç veya kayıplara uygulanacak, bu nedenle 2021’den itibaren artan kripto fiyatları trader’ları çok fazla etkilemeyecek. Seul’de yakın zamanda yapılan bir anket, Güney Korelilerin neredeyse %54’ünün kripto para kazanımlarını vergilendirmeyi tercih ettiğini gösterdi. Anket ayrıca, genç neslin dijital para faaliyetlerini vergilendirmeye karşı olduğunu da gösterdi.

Forkast.News’in bildirdiği gibi, bazıları planı önyargılı ve adaletsiz buluyor ve devlet yetkililerinin istifasını isteyen dilekçeleri imzalayacak kadar ileri gidiyor. Güney Kore, kripto para birimi ticareti ve kar üzerinden vergilendirme konusunda yeni düzenlemeler çıkarmayı planlıyor, ancak küresel Covid-19 salgınının patlak vermesinin uygulamayı geciktirdiği söyleniyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x