Hermès'in MetaBirkin Davasında Karar Belli Oldu • Coinkolik
Yükleniyor...

Hermès’in MetaBirkin Davasında Karar Belli Oldu

Yargıç Hermès'in MetaBirkin satışlarının durdurulmasına ilişkin talebini kabul etti.

Hermes Dijital Sanatciya NFT Davasi Acti

Yargıç Hermès’in MetaBirkin satışlarının durdurulmasına ilişkin talebini kabul etti.

Lüks Fransız markası Hermès, MetaBirkin NFT’leri hakkında dava açmıştı. Bununla birlikte şirketin mahkemeden istediği NFT koleksiyonunun satışı durdurulması kabul edildi.

Hermès’in Metabirkin Talebi Kabul Edildi

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Fransız lüks moda markası Hermès, ABD’de açtığı dava sonucunda MetaBirkin adlı NFT koleksiyonunun satışlarının durdurulmasını talep etti ve bu talep yargıç tarafından kabul edildi. Sanatçı Mason Rothschild’e karşı açılan ihlal davasında Hermès bir galibiyet elde etti.

Yargıç Jed Rakoff, Hermès’in talebini kabul etti ve Rothschild’in projeyi pazarlamaya devam etmesine şüpheyle yaklaştı. Yargıç, Rothschild’in Hermes’in ticari markalarını kullanarak tüketicileri Hermès’in MetaBirkin NFT’lerini desteklediğine inandırmaya çalıştığını belirtti. İlk Değişiklik’e atıfta bulunan yargıç, bu tür bir programı yürütmek için Rothschild’i sorumluluktan kurtarmayacağını ifade etti.

metabirkin hermes cease and desist feat1

MetaBirkin koleksiyonu, kürklü Birkin tarzı el çantalarını tasvir eden 100 NFT sanat eserinden oluşuyor ve Rothschild’in bu projeden 1 milyon dolardan fazla gelir elde ettiği söyleniyor. Hukuki ihtilaf, Hermès’in Rothschild’ün NFT koleksiyonunu Birkin ticari markasını uygunsuz bir şekilde kullanmakla suçlamasıyla başladı. Mahkeme, jüri kararının ardından Rothschild’ün Hermès ticari markasını ihlal ettiğine karar verdi ve sanatçının tazminat ödemesine hükmetti.

Rothschild, projenin sanatsal ifade olduğunu ve Hermès ile herhangi bir bağlantısı olmadığını savundu. Ancak yargıç ve jüri, “Birkins” kelimesinin kullanılmasının açıkça yanıltıcı olduğunu ve Hermès’in ticari markalarını ihlal ettiğini belirtti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x