Yükleniyor...

ICORating Güvenlik Raporunu Yayınladı

ICORating, bağımsız bir derecelendirme kuruluşudur.

icorating yeni raporunu yayinladi

ICORating, bağımsız bir derecelendirme kuruluşudur. Bu kuruluş kripto para faaliyetlerinde bulunan borsaları ve firmaları denetleyen bir mekanizmadır. Yine aynı zamanda borsalara güvenlik noktasında puanlama hizmeti de vermektedir.

ICORating yakın zamanda yeni bir derecelendirme raporu yayınladı. Bu yayınlanan raporda ise güvenlik noktasında büyük zafiyetlerin olduğu açıkça görülmekte.

Raporda, kullanıcı koruması, cüzdan güvenliği ve borsaların güvenlik dereceleri ile alakalı bilgiler mevcut. Günlük ticaret hacmi 1 milyon doların üzerinde olan 100 borsayı inceleyen firma, borsaları 100 üzerinden değerlendirmiş.

İlgili raporda Bitfinex, Bitstamp ve Binance gibi büyük borsaların neredeyse hepsi mevcut. Binance 100 üzerinden 63 puan alırken Bitstamp 100 üzerinden 37 puan almış.

Son 8 yılda ise 1 milyar dolardan fazla Bitcoin ve türevlerinin çalındığı bilgisi de mevcut. 100 üzerinden puanlara baktığımızda ise borsaların aslında gözüktüğü gibi güvenli olmadığı ortada. Tabi ki bunda kullanıcı alışkanlıkları da büyük önem arz ediyor. Yapılan incelemede hırsızlık olaylarının %70’i tamamen kullanıcı hatasından kaynaklama. Kalan %30’u ise güvenlik açıkları ve kod hataları oluşturuyor.

Kullanıcı hesabı güvenliği açısından ise borsaların %41’i sekiz karakterden daha az oluşan basit şifrelere izin veriyor. İki faktörlü doğrulamayı kullanan borsa sayısı ise hala daha yeterli seviyede değil.

Yine birçok borsanın web güvenliği noktasında birçok açık içerdiği belirtildi. Borsalar bu konuda gerekli önlemleri almadığı aşikar.

Raporu yayınlanan firmadan yapılan açıklamada: “Günümüzde kripto para varlıkları tam anlamıyla korunamıyor. Bu nedenle güvenli borsaları seçmeli ve cüzdanlarınız için gerekli tüm güvenlik önlemlerini almalısınız.”

ICORating güvenlik anlamında en çok puanı 100 üzerinden 89 ile Coinbase borsasına vermiş. Dünya’nın en büyük borsalarından olan Coinbase, kullanıcılarının güvenliğine büyük önem veriyor. Yine firma geçtiğimiz aylarda Bitcoin ödemelerinin güvenliğini arttırmak amacıyla bir patent başvurusu yapmıştı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner