Yükleniyor...

IMF Şefi Lagarde: Merkez Bankaları Kendi Dijital Paralarını Çıkarmalı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Christine Lagarde, dünya çapındaki merkez bankalarını dijital para ihraç etmeyi düşünmeye davet etti.

IMF Chief Lagarde

Uluslararası Para Fonu (IMF) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Christine Lagarde, dünya çapındaki merkez bankalarını dijital para ihraç etmeyi düşünmeye davet etti.

Lagarde’ye göre devletlerin dijital ekonomiye para enjekte etme konusunda bir rolü bulunuyor ve bu nedenle, “dijital para birimi düzenleme ihtimalini” göz önünde bulundurmaları gerekiyor. BBC’nin haberine göre, IMF başkanı Singapur’da yaptığı bir konuşmada böyle bir hareketin ortaya koyacağı çeşitli faydaları özetledi.

Lagarde, “Avantajı açık. Ödemeniz anında, güvenli, ucuz ve potansiyel olarak yarı anonim olacak. Ve merkez bankaları, ödemelerde kesin bir zemini koruyacaklardır […]” diyor.

Merkez bankasına ait dijital para birimlerinin (CBDC’ler) ciddi olarak değerlendirildiği İsveç ve Kanada gibi ülkelerdeki örneklere atıfta bulunan Lagarde, böyle bir hareketin yalnızca işlemlerin daha güvenli olmasını değil aynı zamanda daha yaygın ve sonuç olarak daha ucuz olduklarını da sözlerine ekledi.

Geliştirilmiş Güvenlik

Lagarde, merkez bankalarına ait dijital para birimlerine karşı devletlerin bir yükümlülüğünün olmasının bu dijital para birimlerini daha güvenli hale getireceği görüşünde. Bunun nedeni, hükümetlerin güvenliği sağlamak için mümkün olan en üst seviyeye çıkmaktan başka seçeneklerinin olmayacak olması.

Lagarde, mevcut özel kripto para birimlerine atıfta bulunarak “Özel şirketler, tam maliyetini ölçmedikleri ölçüde güvenliğe yeterince yatırım yapamazlar.” diyerek uyarıda bulunuyor.

Marshall Adaları tarafından ulusal bir kripto para birimini çıkarmaya yönelik çabaları engellemeye çalışan IMF’in şefinden böylesi çıkışı görmek son derece ilgin. IMF, Marshall Adaları’nın planladığı devlet destekli kripto para biriminin Pasifik Adası’nın mali bütünlüğünü bozacağını ve makroekonomik risklerini artıracağını iddia ediyor.

[bkz id=”5631″]

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner