İndirmeden bir kez daha düşün: Sahte uygulama Bitcoin'lerini aldı!
Yükleniyor...

İndirmeden önce bir kez daha düşünün: Sahte uygulama Bitcoin’lerini aldı

Microsoft App Store'da sahte bir Ledger Live uygulaması ortaya çıktı ve kullanıcıları uygulamayı indirmeleri için tuzağa düşürdü.

sahte bitcoin

Microsoft App Store’da sahte bir Ledger Live uygulaması ortaya çıktı ve kullanıcıları uygulamayı indirmeleri için tuzağa düşürdü. Sahte uygulamayı indiren kullanıcılar 588 bin dolar değerinde BTC kaybetti.

Blokzincir uzmanı ZachXBT, resmi Microsoft App Store’da sahte bir Ledger Live uygulamasının ortaya çıktığını ve 16 Bitcoin’den (BTC) fazla kayba neden olduğunu ortaya çıkardı. ZachXBT tarafından X’te paylaşılan 5 Kasım tarihli bir gönderiye göre, kullanıcılar Ledger donanım cüzdanının kullanıcı arayüzü olan Ledger Live’ın bir yanılsamasını yaratan “Ledger Live Web3” adlı sahte uygulamayı indirmek için tuzağa düşürüldü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Halihazırda sahte uygulamayı indirmiş olan kullanıcılardan dolandırıcı tarafından 588 bin dolar değerinde yaklaşık 16,8 BTC çalınmış durumda. Bildirildiğine göre, istismarcının cüzdan adresindeki ilk işlem 24 Ekim’de gerçekleşti ve 5 bin 210 dolar tutarında oldu. Hesap, 2 Kasım’dan bu yana, en büyüğü 4 Kasım’da gerçekleşen ve toplam 81 bin 200 dolar olan büyük işlemlere dahil oldu.

Blockchain.com tarafından ortaya çıkarılan veriler, saldırganın bu Bitcoinleri “bc1qg05gw43elzqxqnll8vs8x47ukkhudwyncxy64q” cüzdan adresini kullanarak 38 işlem yoluyla aldığını gösterdi. Sonraki iki işlemde cüzdandan yaklaşık 115 bin 200 dolar taşındı ve cüzdan şu anda 473 bin 800 dolar tutuyor.

Ledger Live Web3 uygulaması ilk olarak Ekim ayının ortasında Microsoft App Store’da ortaya çıktı. ZachXBT tarafından daha sonra atılan bir tweet’e göre, Bitcoin’lerin büyük ölçüde kaybedilmesinin ardından Microsoft fake uygulamayı kaldırdı.

Daha önce, hem Aralık 2022’de hem de Mart 2023’te, sahte Ledger Live uygulaması Microsoft uygulama mağazasında görünmüştü. Ledger Support tarafından X’te yayınlanan 26 Aralık tarihli bir gönderide, Ledger Live’ı indirmek için tek güvenli yerin kendi web siteleri olduğu belirtildi. Ayrıca kullanıcıları sahte Ledger’a karşı uyararak, “Ledger sizden ASLA 24 kelimelik kurtarma cümlenizi istemeyecektir” denildi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x