Yükleniyor...

İngiltere Merkez Bankası: Stablecoin Ödemeleri Bankalarla Aynı Kurallara Tabi Olmalı

İngiltere Merkez Bankası (BoE) bugün yaptığı açıklamada, genellikle geleneksel bir para birimine sabitlenmiş bir kripto para birimi olan 'stablecoin' ile yapılan ödemelerin, yaygın olarak kullanılmaya başlanması halinde, bankalar tarafından yapılan ödemelerle aynı şekilde düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

boe stablecoin

İngiltere Merkez Bankası (BoE) bugün yaptığı açıklamada, genellikle geleneksel bir para birimine sabitlenmiş bir kripto para birimi olan ‘stablecoin’ ile yapılan ödemelerin, yaygın olarak kullanılmaya başlanması halinde, bankalar tarafından yapılan ödemelerle aynı şekilde düzenlenmesi gerektiğini söyledi. BoE Başkanı ayrıca merkez bankası dijital para birimi hakkında da konuştu.

BoE tarafından yapılan açıklamada stablecoin’ler ve CBDC’lerden bahsedildi. BoE Başkanı Andrew Bailey, şu ifadeleri kullandı:

“Bir ödeme aracı olarak stablecoin beklentisi ve CBDC konusunda ortaya çıkan teklifler bir dizi sorun yarattı. Dijital paranın bu yeni biçimlerinin geleceği söz konusu olduğunda, zor ve uygun soruları sormamız çok önemli.”

BoE, dijital para birimlerinin finansal istikrar üzerinde bir etkisi olacak kadar büyük hale gelmesi durumunda, şu anda olduğundan daha fazla düzenlemeye ihtiyaç duyacaklarını söyledi. BoE, şunları söyledi:

“Para olarak kullanılan stablecoin’ler, banka mevduatı olarak da bilinen ticari banka parası tarafından sağlananlara eşdeğer standartları karşılamalıdır.”

BoE, geleneksel paraya yönelik potansiyel tehditleri savuşturmayı ve ödeme sistemlerini daha sorunsuz hale getirmeyi amaçlayan bir hareket olan dijital nakit çıkarma çalışmalarını hızlandıran dünyanın dört bir yanındaki büyük merkez bankaları arasında yer alıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner