Yükleniyor...

İngiltere Merkez Bankası Yetkilisi: ” Kripto Paralar Negatif Faiz Oranına İhtiyacı Azaltabilir”

Kripto paralara duyulan ilgi her geçen gün artmaya devam ederken, bununla birlikte kripto paraların artık bir gereklilik olduğu birçok kesim tarafından da daha net anlaşılmakta.

ingiltere merkez basnkasi

Kripto paralara duyulan ilgi her geçen gün artmaya devam ederken, bununla birlikte kripto paraların artık bir gereklilik olduğu birçok kesim tarafından da daha net anlaşılmakta.

İngiltere Merkez Bankası’nın Baş Ekonomisti Andy Haldane, dijital para birimlerinin negatif faiz oranlarına olan ihtiyacı azaltabileceğini söyledi.

“Prensipte, yaygın olarak kullanılan bir dijital para birimi, faiz oranlarının perakende parasal varlıklara uygulanmasını sağlayarak bu teknolojik kısıtlamayı ortadan kaldırmasa bile azaltabilir.”

İngiltere Merkez Bankası, şu anda faiz oranını sıfırın altına düşürüp düşürmeme konusunda çalışmalarını yürütüyor ve bu durumun gerçekleşmesi durumunda bankalar, mevduatlar için müşterilerinden ücret almaya başlayacak. İhtiyati Düzenleme Kurumu’nun CEO’su Sam Woods, bankalara 12 Ekim’de negatif faiz oranlarının kendilerini nasıl etkileceği hakkında bilgi almak adına bir mektup gönderdi. Hali hazırda şu an Euro bölgesinde zaten negatif faiz oranları hakim.

10 Kasım’da bir konferansta konuşan Haldane, Merkez Bankası Dijital Para Birimleri ve özel kripto para birimlerinin hem risklerini hem de faydalarını ortaya koydu.

Haldane, yaygın olarak kullanılan dijital para birimlerinin finansal istikrar üzerinde derin etkileri olabilceğini ve ödemelerin ile birlikte kredi temelli faaliyetlerin daha temiz bir şekilde ilerleyebileceğini belirtti.

“Bankacılık sektöründeki istikrarsızlıkların genellikle banko bilançolarının her iki tarafındaki risk ve süre uyumsuzluklarından kaynaklanıyor.”

Haldan’e göre güvenli ödemeler ile riskli kredilendirme faaliyetlerini ayırmak, bu hizmetleri sunan kurumların bilançolarında daha yakın bir risk ve süre uyumu sağlayabilir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x