Yükleniyor...

İran Tatbikat Kazası ve Bitcoin Düşüşü

Pazar gecesi Umman Körfezi'ndeki bir eğitim tatbikatında İranlı bir füze, yanlışlıkla kendi gemisini vurarak 19 askeri öldürdü.

ran tatbikat

Pazar gecesi Umman Körfezi’ndeki bir eğitim tatbikatında İranlı bir füze, yanlışlıkla kendi gemisini vurarak 19 askeri öldürdü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İran donanması olayla ilgili sorumluluğu kabul ederek, “Pazar akşamı Jask ve Chabahar sularında yapılan deniz tatbikatlar sırasında, Konarak gemisiyle bir kaza gerçekleşti. Bu olay deniz kuvvetlerinin cesur üyelerinin şehit olmasına neden oldu.” dedi.

Bitcoin fiyatı bir gecede düşerek 24 saatten kısa bir süre sonra 8,482 dolara geriledi. Yaklaşan yarılanma ile her yeni blokta oluşturulan Bitcoin miktarı yarıya inmek üzeredir.

Bitcoin fiyatı, son aylarda piyasanın geri kalanıyla birlikte yüksek volatilite ile karşı karşıya kalmasına rağmen, yarılanmalar geleneksel olarak yükseliş hareketlerini tetikler.

Bölgede Artan Gerilim

Geçen ay ABD Başkanı Donald Trump ABD Donanması’na, bölgedeki Amerikan gemileri taciz edilirse İran gemileri vurma talimatı vermişti. Olay da Orta Doğu’da artan bu jeopolitik gerilimler sırasında gerçekleşti .

Ayrıca İran hükümeti benzeri görülmemiş bir inceleme ile karşı karşıya. Ocak ayında elit askeri gücü olan İran Devrim Muhafızları Corp (IRGC), Ukrayna Hava Yolları yolcu uçağını iki füzeyle vurduğu ve 176 gemiyi öldürdüğü sebebiyle gelen eleştirilerden kurtulamadı.

Ülke ayrıca geniş çaplı karantinalar ve  COVID-19’dan da ciddi şekilde etkilenmiş, hükümete yönelik eleştiriler de artmıştır.