Yükleniyor...

İran’da Türk Bitcoin Madenciliği Devi, Devlet Lisansı Aldı

İranlı yetkililer, Türk Bitcoin madencilik devi iMiner'e ülkede faaliyete geçmesi için lisans verdi.

iranda turk madenciligi devi devlet lisansı aldı

İranlı yetkililer, Türk Bitcoin madencilik devi iMiner’e ülkede faaliyete geçmesi için lisans verdi.

iMiner İran’da Bitcoin Madencilik Tesisini İşletecek

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İran’da yerel bir haber kuruluşundan gelen bir rapora göre, İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye merkezli iMiner isimli şirkete, İran’daki en büyük Bitcoin madencilik tesisini işletmek için Bitcoin Madencilik Lisansı verdi.

7.3 milyon dolar yatırım yapan şirket, Bitcoin madencilik çiftliğinin bulunduğu Semnan şehrine 6.000’e yakın maden makinesi işletecek. Şirketin madencilik teçhizatı saniyede 96.000 terahash kapasitesinde çalışacak.

Buna ek olarak, iMiner, İran’da kripto ticareti ve velayet hizmetleri sunmaya da devam edecek. Yedi yıllık sektörel tecrübeye sahip olan şirket, İran, ABD, Rusya, Türkiye ve Kanada gibi farklı ülkelerde faaliyet göstermekte.

Temmuz 2019’da İran Merkez Bankası Başkan Yardımcısı, vatandaşlara Bitcoin ticaretinin yasadışı olduğunu söyledi. Ayrıca, İran hükümeti tarafından Ağustos 2019’da uygulanan yeni kripto düzenlemeleri hala BTC ticaretini yasadışı olarak görüyor, ancak belirli koşullar altında yürütülen Bitcoin madencilik faaliyetlerine ise hükümet yeşil ışık yaktı.

Gün içinde ortaya çıkan Bitcoin madencilik lisansı haberi, İran’ın Bitcoin madencilerine karşı pozitif tutumunu pekiştiriyor. Eylül 2019 yılında da İran hükümeti, madencilerin yabancı kazançlarını ülkeye geri getirme şartı ile kripto madencilere vergi muafiyeti teklifinde bulunmuştu.

Bununla birlikte, hükümet tam anlamı ile Bitcoin madencilerine ve kripto endüstrisine sıcak bakmıyor. Çünkü, İran gibi sistemin yeni geliştiği ülkelerde, kripto piyasalar para aklama ve diğer yasadışı faaliyetler için bir araç olarak görülüyor.

Geçtiğimiz günlerde de İran, kaçak şekilde elektrik kullandığını tespit ettiği madencilerden yaklaşık 1000 adet Bitcoin madencilik makinesine el koymuştu. Daha önce de, Enerji Bakan Yardımcısı, İran’daki Bitcoin madencileri için elektrik sübvansiyonunun artık kullanılamayacağını duyurmuştu.

Bununla birlikte, İran’daki mevcut ekonomik durum, ülkeyi Bitcoin madencilerini kucaklamaktan başka seçenek bırakmadı. Ülkeyi küresel finansal hizmetlerden mahrum eden ve devalüe edilen rial ile Amerika Birleşik Devletleri tarafından yapılan ciddi ekonomik yaptırımlar, İran’ın ABD yaptırımlarını atlatmak için alternatifler aramasına neden oldu.
İran’daki ekonomik sıkıntıdan kaçmak isteyen vatandaşlar için, Bitcoin bir kaçış yolu olarak hizmet ediyor. 2018’deki bir rapora göre, ABD yaptırımları BTC madenciliğinde artışa neden oldu.