Yükleniyor...

Japon Devi Sony, Blockchain Teknolojisi İle Ulaşım Araçlarını Geliştirecek

Çok uluslu dev şirket Sony, ortak veritabanı platformunu duyurdu.

Sony and blockchain

Çok uluslu dev şirket Sony, ortak veritabanı platformunu duyurdu. Blockchain Ortak Veritabanı (BCDB), hizmet olarak Mobilite (MaaS) kapsamında Blockchain teknolojisini kullanacak. Sony tarafından bağımsız olarak geliştirilen bu ürün, çoklu taşıma sistemlerini ve hizmetlerini entegre eden, yeni nesil bir dijital hizmet olarak kullanıma sunulacak.

BCDB Ulaşım Araçlarını Geliştirecek

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

MaaS; trenler, otobüsler, araba paylaşımı, isteğe bağlı hareketlilik hizmetleri ve hatta bisiklet kiralama dahil olmak üzere çeşitli ulaşım araçlarını entegre edecek. Tüm bunlar, kullanıcılara rotalar hakkında gerekli verileri ve önerilen ulaşım yollarını ile ek hizmetleri sağlayan BT ve bulut teknolojisi ile etkinleştirilecek.

MaaS ayrıca rota, seyahat süresi ve seçilen hizmetin toplam maliyeti hakkında da temel bilgileri sunacak.

Her Şey Veri İle İlgili

Sony’nin bugün basın açıklamasında açıkladığı gibi, Blockchain Ortak Veritabanı, günde 7 milyondan fazla kullanıcı için işleri kolaylaştıracak yüksek hızlı bir bilgi işleme teknolojisine sahip olacak. Anonimleştirilmiş kişisel seyahat etkinliklerini ve maliyetleri takip etmelerini ve paylaşmalarını sağlayacak ki bu da özellikle büyük şehirler için yeterli bir seçenek olacak.

Sony; 2019 yılında Hollanda Altyapı ve Su Yönetimi Bakanlığı’nın MaaS “Blockchain Meydan Okuması Programı”nda bir deneyime sahipti. Şirket BCDB onaylaması konusunda bir test yürüttü ve 2020 yılı Mart ayında sonuçlanan test, bakanlığın gereksinimlerini tamamlayan tek proje oldu.

Avrupa’daki kuruluşlar proaktif olarak MaaS’ı teşvik etmek için çeşitli eylemler uygulamaya koymaktadır. BCDB’nin dijital ulaşım ortamında kullanılması, seyahat verimliliğinde önemli gelişmelere yol açabilir; hareketlerin kayıtlarını ve maaliyetleri yönetebilir.

Sony’ye göre, BCDB daha hızlı veri işleme için ayarlanıyor ve bu ayarlama sadece MaaS ile sınırlı bulunmuyor. Ortak Veritabanı Platformu, akıllı şehirlerin gelişimi ile ilgili çeşitli sensör verilerinin kaydedilmesi ve paylaşılması için bir araç olarak kullanılabilir.

Diğer bazı şirketler de ek amaçlar için Blockchain teknolojisi kullanmada gönüllüdür. Bunlar arasında Microsoft, Circle, Intel, Visa, Amazon, Walmart, vb. IBM gibi şirketler de bulunmaktadır.