Yükleniyor...

JPMorgan, First Republic Bank’i Devralacak

Düzenleyici tarafından el konan First Republic Bank'i JPMorgan devralacak.

first republic bank

Düzenleyici tarafından el konan First Republic Bank’i JPMorgan devralacak.

JPMorgan düzenleyicilerin arabuluculuğuyla sorun yaşayan bankayı devralmaya hazırlanıyor. FDIC, bugün yaptığı açıklamada bankanın battığını söyledi.

ABD’deki Bankacılık Krizi Sürüyor

First Republic, son aylarda iflas eden üçüncü büyük ABD bankası oldu. San Francisco merkezli borç verenin hisseleri, müşterilerin Mart ayında 100 milyar dolar mevduat çektiğini kabul etmesinden sonra geçen hafta yüzde 75’ten fazla düştü. Yatırım bankacılığı hizmetleri veren JP Morgan şimdi First Republic Bank’ın tüm mevduatlarını ve önemli ölçüde tüm varlıklarını devralacak.

jpmorgan kripto anket

First Republic’in yaşadığı bu çöküş mart ayında Silicon Valley Bank’in (SVB) daha geniş bir bankacılık krizi korkusuna yol açan çöküşünü takip ediyor. Bunu, başka bir ABD’li borç veren Signature Bank’in çöküşü izlemişti. Borç verenlerden bir mevduat kaçışı, ABD merkez bankası olan Federal Reserve’i finansal piyasaları istikrara kavuşturmak için acil önlemler almaya zorladı.

Mart ayında, Amerika’nın en büyük bankalarından oluşan bir grup, işi istikrara kavuşturmak amacıyla First Republic‘e 30 milyar dolar vermek için öne çıktı, ancak çabalar sonuçsuz kaldı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner