Yükleniyor...

Karşınızda Bitcoin ile Çalışan “Lightning Bike”

Tüketicilere hizmet etmek için Lightning Network özellikli teknolojilerin geliştirilmesine odaklanan Alman geliştirici Matthias Steinig bugüne kadar kayda değer iki Lightning Network projesi geliştirdi.

lightning network Lightning bike

Tüketicilere hizmet etmek için Lightning Network özellikli teknolojilerin geliştirilmesine odaklanan Alman geliştirici Matthias Steinig bugüne kadar kayda değer iki Lightning Network projesi geliştirdi. Birincisi, Lightning işlemlerini geleneksel web mağaza formatında destekleyen bir e-ticaret çözümüydü. İkincisi belki de daha ilginç olanı ise kullanıcının elektrik gücü için Bitcoin ile ödeme kabul eden elektrikli bisiklet.

Steinig, son zamanlardaki en ilginç projesini Twitter hesabından duyurdu ve GitHub’da proje kodunu yayınladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bisiklet kiralama sistemi ucuz Raspberry Pi donanımı ile çalışan iki bileşenden oluşuyor. Bunlardan ilki, belirli bir ön ödemeli süre için bisiklete “elektrik gücü” sağlamak için bisikletin aküsüne yetki veren sunucu bileşeni. İkincisi ise bir kablosuz alıcı ve bir LCD ekran içeren bisiklete takılı olan bileşen.

 

“Lightning Bike” olarak adlandırılan sistem oldukça basit: kullanıcı bir dakika için 250 satoshi (mevcut piyasa oranlarında iki sent değil) kadar ödeme yapıyor ve pil güç sağlamak üzere devreye giriyor.

Steinig’in sözleriyle:

Ödeme yaptıktan sonra sistem seçili süre boyunca aktif hale geliyor ve bu andan itibaren sürüşe başlayabilirsiniz!!! Ücretli sürenin bitmesinden sonra sistem kapanıyor ve güç kaynağı kesintiye uğruyor. Tabi ki bu sırada bisikleti sürmeye devam edebilirsiniz, ancak sadece kas gücüyle. Program ana ekrana geri dönüyor ve bu aşamada tekrar yeni çalışma zamanını ayarlayabilirsiniz. Eğer sistem çalışmazsa başlangıç ekranı görüntülenecek ve sistemi çalıştırmak için tekrar deneyebilirsiniz.

Lightning Bike’ın yazılım bileşeni standart, modern Python’da yazılmış ve kullanılan kodun tamamı açık kaynaklı. Donanım tarafında  Raspberry Pi Zero kullanılıyor. Raspberry Pi için uygun bağımlılıkları olan herhangi bir ARM işlemcisi kullanılıyor. ARM işlemci muhtemelen gerekli olan birkaç kod değişikliği ile bir yedek parça olarak da işlev görmek üzere kullanılıyor.

Sunucu bileşeni olarak Raspberry Pi 3 kullanılıyor. Bununla birlikte, bu sistemi gerçekte düzinelerce, yüzlerce veya binlerce bisikletle uygulamak isteyen operasyonlar için büyük ölçekli bir sunucu ile değişim yapabilmek mümkün.

Fikrin tasarımı oldukça dikkat çekici ve sadece elektrik gücü için kira parasının ödenmesi ile alakalı. Bu nedenle bisikletin kendisinin kiralanması için ayrı veya entegre bir sistemin geliştirilmesi ve uygulanması gerekiyor.

Bununla birlikte oldukça makul bir iş modeli olan Lightning Bike, bisikletlerin belirli bir coğrafi alanda herhangi bir denetçi olmadan kiralanmasını sağlayabilir. Proje ile tek başına elektrik gücünün kiralanmasından para kazanılabilir. Kesin olan şey ise bakım maliyetlerinin son derece düşük olduğu.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x