Kendi token'ı bile vardı! Sahte kripto madencisi suçunu kabul etti •
Yükleniyor...

Kendi token’ı bile vardı! Sahte kripto madencisi suçunu kabul etti

Eski IcomTech başkanı Marco Ochoa, hakkındaki dolandırıcılık suçlamalarını kabul etti.

IcomTech

Eski IcomTech başkanı Marco Ochoa, hakkındaki dolandırıcılık suçlamalarını kabul etti. Kripto madenciliği yaptığını iddia eden şirketin Icom isimli yerel token’ı da vardı.

Marco Ruiz Ochoa, IcomTech şirketi tarafından yürütülen saadet zinciri ile ilgili olarak 27 Eylül’de New York Güney Bölge Mahkemesi’nde kendisine yöneltilen dolandırıcılık suçlamalarını kabul etti. Ochoa, IcomTech’in 2018’deki kuruluşundan 2019’a kadar CEO’luğunu yapmıştı

Kendi token’ı bile vardı

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, IcomTech yatırımcılara, bir kripto madenciliği ve ticaret şirketi olduğu iddia edilen şirket tarafından sunulan yatırım ürünlerinden günlük getiri vaat etti. Organizatörler, müşterileri çekmek için dünya çapında “gösterişli fuarlara” ve diğer topluluk etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Şirket ayrıca Icom adı verilen kendi token’ını da çıkardı.

Ancak şirketin kripto madenciliği yapmadığı iddia edildi ve yatırımcılar hesaplarında biriktiğini gördükleri karları çekemediler. Nitekim şirket 2019’un sonlarında çöktü. Kasım ayında Ochoa ve diğer IcomTech yöneticilerine karşı suçlamalar getirildi. Ochoa en fazla 20 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya. ABD Savcısı Damian Williams ise konuya ilişkin şunları söyledi:

“Bugünkü suç duyurusu, dolandırıcılık yapmak için kripto para birimini istismar etmeye çalışan herkesin peşinde olduğumuza dair net bir mesaj gönderiyor.”

IcomTech

Düzenleme çağrısı

Öte yandan 27 Eylül’de Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Mosaic Exchange Limited ve CEO’su Sean Michael hakkında suç duyurusunda bulundu. Mosaic Exchange’in yatırımcıları kendi adlarına “kripto para biriminde vadeli işlemlere, takaslara ve kaldıraçlı spot işlemlere” girmelerine izin vermeleri için teşvik ettiği iddia edildi. CFTC komisyon üyesi Kristin Johnson suçlamalarla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Mosaic, BitMEX ve Binance üzerinde dijital varlık türevleri ticareti yapabiliyordu; bu iki platform CFTC tarafından daha önce, diğer hususların yanı sıra, bir FCM, SEF veya DCM olarak kayıt yaptırmamak ve kara para aklamayı önleme ile müşterini tanı prosedürlerini uygulamamakla suçlanmıştı.

Mevcut yetkilerimiz doğrultusunda, CFTC bu yeni piyasa yapılarında var olabilecek boşlukları gidermek için düzenlemeler getirmeye başlamalıdır.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x