Kenya, Yeni Kripto Yasasında Vergilendirme Getirecek • Coinkolik
Yükleniyor...

Kenya, Yeni Kripto Yasasında Vergilendirme Getirecek

Kenya, kripto para sektörü genişledikçe işlemlerin vergilendirilmesini hedefleyen, kripto para sektörünü düzenleme niyetini gösteren en son ülke oldu.

Kenya Yeni Kripto Yasasinda Vergilendirme Getirecek

Kenya, kripto para sektörü genişledikçe işlemlerin vergilendirilmesini hedefleyen, kripto para sektörünü düzenleme niyetini gösteren en son ülke oldu.

Business Daily Africa’nın bildirdiğine göre, parlamento Sermaye Piyasaları Yasa Tasarısını onaylarsa, hükümetin kripto para yatırımcıları için bir gelir vergisi uygulamasını getirecek.

Kenya, Kripto Para İşlemlerine Vergi Getirmek İstiyor

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kenya’nın yeni getirmeyi hedeflediği kripto para tasarısı yapılan kripto para işlemlerinde vergilendirme getirmeyi hedefliyor. Önerilen yasa tasarısında mevzuattan şu şekilde bahsediliyor:

“Dijital para biriminin on iki ayı aşmayan bir süre boyunca elde tutulduğu durumlarda, gelir vergisiyle ilgili kanunlar veya on iki ayı aşan bir süre için sermaye kazançları vergisiyle ilgili kanunlar geçerli olacaktır”

Önerilen yasa ayrıca, belirli varlıklar satıldığında veya bir işlemde kullanıldığında, kripto para birimlerinin artan piyasa değeri için sermaye kazançları getirmeyi hedefliyor. 

En az dört milyon kripto para yatırımcısına sahip olan ülkede hükümet, bankaların dijital varlık işlemlerinden alınan tüm komisyon ve ücretlerden yüzde 20 oranında özel tüketim vergisi kesilmesini planlıyor.

Bunlara ek olarak kripto sahipleri vergi amaçlı olarak ülkenin düzenleyici kurumu olan Sermaye Piyasası Kurumu’na bilgi vermesi gerekiyor. Paylaşılacak bilgilerin bir kısmı, kripto para biriminin edinildiği tarihi ve varlığın satıldığı tarihleri de içeriyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x