Yükleniyor...

Kevin Rooke: Düşük Kripto Para Kullanıcı Sayısı Panik Satışı Sinyali Veriyor

Kripto para araştırmacısı Kevin Rooke geçen hafta, Ethereum ve EOS'un merkezi olmayan uygulamaları (dApps) desteklediğini ve bu bloklardaki kullanıcı sayısının azaldığını açıklamıştı.

Bitcoin ve Diğer Kripto Paralar

Kripto para araştırmacısı Kevin Rooke geçen hafta, Ethereum ve EOS’un merkezi olmayan uygulamaları (dApps) desteklediğini ve bu bloklardaki kullanıcı sayısının azaldığını açıklamıştı. Şimdi, kripto paraların yerinde kullanıp kullanılmadığı merak eden Rooke, bu konudaki görüşlerini ve analizlerini paylaştı.

Araştırmacı, kısa bir süre önce attığı bir Tweet’de 27 kripto para biriminin 24 saatlik süreçte sadece 400 veya daha fazla aktif adrese sahip olduğunu belirtti. Ona göre bu bir panik satışı sinyaliydi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Rooke’un Tweet’ine oldukça fazla sayıda yorum yapıldı. Birçok yorumda gözleminin önemi ve gerçeği yansıtıp yansıtmadığının sorgulandığı görüldü.

Rooke, kripto para araştırma web sitesi OnChainFX’de listelendiği gibi, 5 Eylül’de 24 saatlik bir süreçte 400 veya daha fazla aktif adresi içeren bir şifreleme indeksi oluşturdu. İndeks, kripto paraların işlemlerde kullanılma derecesini yansıtan bir metriğe odaklanıyordu.

Rooke’un indeksindeki kripto para birimlerinin 24 saatlik hacimleri ve kullanılma dereceleriyle ilgili birçok yorum yapıldı. Bitcoin ve Ethereum listede başı çekiyordu, ancak bazı tutarsızlıklar vardı. Kripto paraların 24 saatlik işlem hacmi ve aktif hesap sayısı konusunda bazı hataların olduğu göze çarpıyordu.

Kullanıcı Sayısına Karşı İşlem Hacmi

Rooke’ın indeksindeki üç numaralı kripto para Dogecoin’di ve 24 saatlik süreçte 135.222 aktif adres bulunuyordu. Dogecoin’in 24 saatlik toplam işlem hacmi 37 milyon doların biraz altındaydı. Dogecoin, 24 saatlik işlem hacmi ile diğer 16 kripto paranın altında yer alıyordu;  XRP, Bitcoin Cash, EOS, Stellar, Litecoin, Tether, Cardano, IOTA, Dash, TRON, NEO, Ethereum Classic, Zcash, Ontology , Qtum ve Bytom.

Rooke’un indeksi, işlem hacminin aksine işlem yapan kullanıcı sayısını gösteriyordu, ancak bazı kripto paralarla ilgili hiçbir veri görünmüyordu. XRP, Rooke’un dizininde görünmüyor, ancak XRP’nin 24 saatlik işlem hacmi 227 milyon doları aşması göze çarpıyordu. Rooke’un indeksinde XRP’nin görünmemesinin nedeni OnChainFX’den kaynaklanıyordu. OnChainFX, XRP için son 24 saat aktif işlemleri için “veri yok” bilgisini gösteriyordu.

Verilerde Hatalar

Bir Twitter kullanıcısı, OnChainFX’in aktif bir XRP kullanıcısı göstermediğine işaret ettiğinde Rooke, XRP’nin başka verilerinin de eksik olduğunu söyledi ve bazı verilerin XRP defterinde toplanamayacağı varsayımında bulundu.

24 saatte 9 milyon dolara yakın işlem hacmi bulunan BitShares için OnChainFX’te aktif adresler için “veri yok” bilgisi yer alıyordu ve Rooke’un indeksinde görünmüyordu. Aynı durum 24 saatte 8 milyon dolara yakın işlem hacmi bulunan Steem için de geçerliydi.

Rooke’un indeksinde Binance Coin için de bir yanlışlık vardı. OnChainFX’e göre, kripto para biriminin son 24 saatte yalnızca 271 aktif kullanıcısı vardı, ancak 24 saatte 19,247 milyon dolarlık bir işlem hacmi söz konusuydu. Ayrıca NEM, OnChainFX’te hiç listelemediğinden indekste herhangi bir veri gösterilmiyordu. O sırada NEM, son 24 saatte 12,563 milyon dolarlık işlem hacmini görmüştü.

Araştırmacının İddiası Tümüyle Yanlış

OnChainFX’in verilerinin birçoğu aktif kullanıcı tabanına sahip binlerce şifreli şifreden sadece 107’sini indeksliyor olması Rooke’un indeksinin alaka düzeyini sorgulanabiliyor kılıyor. İndeksteki söz konusu tutarsızlıklar ve verilerdeki eksiklikler Rooke’un indeksinin hatalı sonuç vermesine neden oluyor ve araştırmacının tezini çürütüyordu.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x