Koronavirüs Gölgesinde Gerçekleşecek Yarılanmanın Bitcoin Fiyatına Etkisi: Uzmanlar Ne Diyor? • Coinkolik
Yükleniyor...

Koronavirüs Gölgesinde Gerçekleşecek Yarılanmanın Bitcoin Fiyatına Etkisi: Uzmanlar Ne Diyor?

Geleneksel olarak, madencilik blok ödülü yarılanması adı verilen ve Bitcoin arzını yarı yarıya düşüren yarılanma (halving) kripto para biriminin fiyatının yükselmesi için katalizör olduğu düşünülmektedir.

Bitcoin Yarılanma

Geleneksel olarak, madencilik blok ödülü yarılanması adı verilen ve Bitcoin arzını yarı yarıya düşüren yarılanma (halving) kripto para biriminin fiyatının yükselmesi için katalizör olduğu düşünülmektedir. Gerçekten de, her dört yılda bir gerçekleşen yarılanma etkinliği öncesinde veya sonrasında fiyat yükselir.

Ancak Mayıs ayında gerçekleşecek olan yarılanmaya çok az bir süre kalmışken ortaya çıkan koronavirüsü canavarı, küresel piyasaları ve beraberinde kripto para piyasasını da derinden etkiledi. En büyük kripto paranın fiyatı geçtiğimiz hafta yüzde 50’den fazla düştü ve 8.900 dolar seviyelerinden 3.600 dolara kadar geriledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Böylesi korkunç bir tabloda Mayıs ayındaki yarılanmanın Bitcoin fiyatı üzerinde ne gibi etkileri olacak? Uzmanlar ve analistler bu konuda ne düşünüyor? Sizin için tüm bu görüşleri bir araya getirdik.

Bu Kez Koşullar Farklı…

2012 ve 2016’daki yarılanmalarda fiyatların yukarı yönde sert hareketler yaptığına, aynı zamanda kripto para biriminin hashrate’inde büyük dalgalanmalar yaşandığı görüldü. İlk yarılanma çoğunlukla Bitcoin’in kendini kanıtlamasını ve gerçekten kıt bir varlık olduğunu göstermesi için önemliydi ve ilk yarılanmanın etkileri sonraki aylarda güçlenerek arttı. İkinci yarılanmada da benzer şeyler yaşandı. Fakat üçüncü yarılanma önceki yarılanmalardan oldukça farklı koşullar altında gerçekleşecek ve her yönüyle farklı bir deneyim olacak.

Yatırım şirketi Sino Global Capital CEO’su Matthew Graham, “Bitcoin’in üçüncü yarılanmasında yıkıcı bir fiyat düşüşü olacak. Hem ilişkisiz bir varlık hem de güvenli liman olarak Bitcoin tezlerine olan büyük zarardan bahsetmiyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Madenciler Büyük Zararlarla Karşı Karşıya

Üçüncü yarılanmanın en büyük etkisi şüphesiz madencilere olacak. Yarılanmanın ardından madencilerin blok başına aldıkları 12.5 BTC’lik ödül miktarı yüzde 50 oranında düşecek ve dolayısıyla madencilerin gelirleri de yüzde 50 oranında düşmüş olacak. Öte yandan Bitcoin fiyatındaki son çöküş yarılanmanın ardından madenciler için işlerin dört kat daha kötü olacağı anlamına geliyor.

Velayetsiz kripto para borsası DeversiFi CFO’su Ross Middleton, “Bitcoin fiyatı, yalnızca en verimli madencilerin hala kârlı olduğu bir seviyeye geldi. Bitcoin fiyatı yarılanmanın ardından yükselmezse verimsiz madenciler için kapitülasyon riski söz konusu ve madencilerin cihazlarını satmaya başlaması nedeniyle önemli bir fiyat düşüşü daha olabilir.” dedi.

Tüm bunlarla birlikte, madenciler fiyat kazasına hazırlıksız yakalandılar. Uzmanların tamamı yarılanmadan sonra Bitcoin fiyatının güçlü şekilde yükseleceği yönünde beyanda bulunuyorlardı. Bundan dolayı madenciler ellerindeki BTC’leri satmak yerine birikim yapma yoluna gittiler. Mevcut durumda ellerindeki BTC’lerin yüzde 50 değer kaybetmesinin yanı sıra, madencilerin blok başına aldıkları ödül de 50 gün içerisinde yüzde 50 düşecek. Yani madenciler için ikinci bir şok dalgası yolda.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, son düşüşe kurban giden birçok madenci madenciliği bırakmış durumda çünkü artık yürüttükleri süreç kârlı değil. Çünkü yapılan tahminlere göre ortalama bir madencinin kârlı olabilmesi için Bitcoin’in fiyatının 7.400-7.500 dolar civarında olması gerekiyor.

Kripto analiz sitesi Quantum Economics’in kurucusu Mati Greenspan, madenci kapitülasyonunun hashrate’i düşüreceğini ancak bu düşüşün yeni madencilerin piyasaya girmesine izin vereceğini söyledi.

Per Balani’ye göre ise panik yapmak için hiç bir neden yok. Ona göre fiyatın düşmesi birçok madencinin kapitüle olmasına neden olacak ancak sistemde hala bir miktar arz var ve bu da süreci sürdürülebilir kılıyor.

Eşler arası kripto para borsası Paxful COO’su Artur Schaback, genel olarak durumun iyi olduğunu, “Hala hashrate’in düşmediğini ve madencilerin makinelerini kapatmadıklarını görüyoruz” sözleriyle ifade ederken ayrıca işin sonunun olumlu olduğu öngörüsünde bulundu: “Salgın bittikten sonra insanların güvenini göreceğiz ve kitlesel büyüme bekliyoruz.”

Değişen Bitcoin Anlatısı

Kesin olan bir şey var, o da üçüncü yarılanmaya kadar olan Bitcoin anlatısının değiştiği. En büyük kripto paranın doğmasından kısa bir süre sonra da yeni anlatılar gelişti. Dijital altın, değer deposu ve finansal sisteme karşı bir korunma (güvenli liman) olduğunu şeklinde.

Bitcoin influencer’ı ve yatırım yönetimi şirketi Morgan Creek’in kurucu ortağı Anthony Pompliano, geçtiğimiz yılın Kasım ayında “Bitcoin bir sonraki küresel rezerv para birimi olma yolunda ilerliyor” ifadelerini kullanmıştı. Ancak 12 Mart’ta yaşanan fiyat çöküşü bu anlatıların sorgulanmasına neden oldu.

Değişen anlatıya en büyük katkıyı ise altın destekçisi, Bitcoin eleştirmeni Euro Pacific Capital CEO’su Peter Schiff yaptı, yapmaya devam ediyor. Schiff, 12 Mart’taki çöküşün ardından attığı bir tweet’te takipçilerine, “Altın bugün yüzde 2,5 düştü ancak Bitcoin yüzde 25 veya 10 kat daha fazla düştü. Bu gerçekten dijital altın mı?” sorusunu yöneltti.

Bitcoin’in durumunu sorgulayan tek isim Peter Schiff değil. Bitcoin.com kurucusu Roger Ver “Açıkçası bu Bitcoin’in sonu değil ancak BTC maksimalistleri tarafından ortaya konan saçma fikirlerin sonu olmalı. Bitcoin bir değer deposu ve Bitcoin bir değer deposu olarak kullanışlıdır” dedi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x