Yükleniyor...

Kripto Kredi Şirketi Nexo’nun Ofisine Baskın Düzenlendi

Kripto borç verme platformu Nexo, büyük ölçekli finansal dolandırıcılık iddiasıyla soruşturma altında.

Kripto Kredi Sirketi Nexonun Ofisine Baskin Duzenlendi

Kripto borç verme platformu Nexo, büyük ölçekli finansal dolandırıcılık iddiasıyla soruşturma altında.

Nexo, 2018 yılında kuruldu, ancak kurucular arasında hızla bir çatışma çıktı ve ikisi bir yıl sonra ayrıldı. Eski ortaklar arasında İngiltere mahkemelerinde davalar sürüyor. Kripto şirketinin ayrıca, diğer şirketler gibi FTX‘in krizinden etkilenmesi nedeniyle birçok faaliyeti askıda ya da davalarla boğuşuyor. Daha önce yasa dışı faaliyet gösterdiği gerekçesiyle dava açılan şirket, bu kez baskınla karşılaştı.

Sofya’da Kripto Şirketi Nexo’ya Karşı Operasyon

Savcılık ve polis 12 Ocak 2023 tarihinde, Bulgaristan topraklarında faaliyet gösteren Nexo‘nun ofislerine baskın düzenledi.

Baskın, ABD’den gelen ve dijital para ticareti yapan şirketin vergi dolandırıcılığı ve Rusya’ya yönelik yaptırımların ihlaline karıştığına dair raporların ardından yapıldı.

nexo anonim bir twitter hesabina karsi yasal islem baslatmaya hazirlaniyor 6

Müfettişler, Rusya’ya yönelik AB, İngiltere ve ABD yaptırımlarının Nexo aracılığıyla delindiğine dair ellerinde kanıtlar olduğunu söylüyor. Yasaklılar listesindeki hem şirketler hem de bireyler finanse edildi. Soruşturma aynı zamanda kara para aklama, yasadışı bankacılık faaliyetleri, vergi suçları ve hatta terör finansmanı şüphelerini de kapsıyor.

Bulgaristan’daki şirkete yönelik soruşturmaya ek olarak, Amerika Birleşik Devletleri’nde de iki soruşturma var. Biri 9 eyalette yatırımcıları 800 milyon doların üzerinde dolandırmakla ilgili. İkincisi ise FBI tarafından yürütülen federal bir soruşturma ve yasadışı kredilendirmeden kaynaklanan yatırım portföyündeki 4 milyar dolarlık bir açıkla ilgili.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner