Yükleniyor...

Kripto Ödülleri Nasıl Kazanılır?

Kripto ödülleri, sahip olduğunuz dijital varlıkları büyütmenize olanak tanır.

kripto ödülleri

Kripto ödülleri, sahip olduğunuz dijital varlıkları büyütmenize olanak tanır. Ödül kazanmanın ise staking’den borç vermeye kadar pek çok farklı yolu mevcuttur.

Kripto Ödülleri Kazanmanın Yolları

Kripto ekonomisi büyüyüp geliştikçe, kripto tutmak, kripto hakkında bilgi edinmek veya merkezi olmayan finans (veya DeFi) uygulamalarıyla etkileşim kurmak için ödül kazanmanın her zamankinden daha fazla seçeceği vardır. Kripto ödülleri nasıl kazanılır? sorusundan yola çıkarak ödül kazanmanın en popüler yollarını sizler için derledik.

kripto ödülleri

1. Kripto Paralarınızın Bir Kısmını Stake Edin

Birçok kripto para birimi artık bir “Proof of Stake” mutabakat mekanizması kullanıyor. Bu, merkezi olmayan ağlarının, ortada bir banka veya ödeme işlemcisi olmadan tüm işlemlerin doğrulanmasını ve güvenceye alınmasını sağlayabileceği bir yoldur.

Bu tür kripto para birimleriyle, varlıklarınızın bir kısmını belirli bir zaman dilimi için bir staking havuzuna “kilitleyerek” yalnızca ağın güvenliğine katkıda bulunduğunuz için ödüller kazanabilirsiniz. Karşılığında ise ödüller kazanırsınız. Kripto para birimini daha uzun süre elinde tutmayı planlıyorsan, bu mükemmel bir seçenektir. Yani diğer bir deyişle, boşta kalması yerine, onu senin için çalıştırabilirsin.

2. Dolarınızı Stablecoin’e Çevirin

Her ne kadar kripto ödülleri dendiğinde sıkça başvurulan yollardan biri olsa da staking ödüllerinin potansiyel bir dezavantajı, oynak olabilen yerel kripto para biriminde ödenmesidir. Ancak, Dai ve USD Coin (USDC) gibi dolara sabitlenmiş stablecoin’leri alıp tutarak da ödüller kazanabilirsiniz.

kripto ödülleri

3. Kripto Paraların Bir Kısmını CeFi ile Ödünç Verin

Doları geleneksel bir tasarruf hesabında tutmak ve anlamlı getiri elde etmek bazen zor olabilir. Ancak stablecoin’ler çok benzer bir önermeyi mümkün kıldı. Kripto varlıklarınızın bir kısmını stablecoin formunda tutmak için cazip getiri sağlayan, artan sayıda merkezi finans (veya CeFi) ürünü ortaya çıktı.

4. Varlıklarınızın Bir Kısmını DeFi Uygulamaları ile Ödünç Verin

Daha yüksek getiri için daha yüksek potansiyel risklerden memnunsanız, kripto paranızın bir kısmını DeFi uygulamaları aracılığıyla ödünç vermeyi deneyebilirsiniz. (DeFi gelişmekte olan bir teknoloji olmaya devam ediyor, bu nedenle bu protokolleri denemeye karar verirseniz kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla yatırım yapmadığınızdan emin olun.)

DeFi, geleneksel finansal tekliflerden potansiyel olarak daha yüksek getiriler için şeffaf, eşler arası borç vermeyi etkinleştirebilir. Kripto para birimlerini DeFi borç verme protokollerine tedarik eden yatırımcılar, borç alanlara borç verme karşılığında ödül alırlar. Elbette bunun için DeFi uygulamalarıyla uyumlu bir kripto cüzdanına ihtiyacınız var.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner