Yükleniyor...

Kripto Para Kullanıcı Sayısında İnanılmaz Artış Yaşanıyor

Cambridge Üniversitesi tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, servis sağlayıcıların elinde bulunan kripto para hesaplarının sayısının 191 milyon hesap sayısına ulaştığı bildirildi.

kripto para kullanicis sayisinda artis

Cambridge Üniversitesi tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, servis sağlayıcıların elinde bulunan kripto para hesaplarının sayısının 191 milyon hesap sayısına ulaştığı bildirildi. 2016’da kripto para hesap sayısı 45 milyon ve 5 milyon benzersiz kullanıcı sayısı vardı.

Yayınlanan rapora göre, kullanıcı sayısı geçen yıldan bu yana %189 arttı. Raporu hazırlayan uzmanlar, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinde kullanıcı sayısında daha fazla artış yaşandığını belirttiler.

Yapılan çalışma, hidroelektrik enerjinin ana kaynak olması sebebi ile, ortalama olarak yenilenebilir enerjinin tüm iş kanıtı madenciliğinin %39’una güç sağladığını tahmin ediyor.

Kripto para kullanıcı sayısının artmasının birçok sebebi bulunuyor. Bu sebepler arasında, ülkelerin ekonomik durumu, coğrafi durumlar ve hükümet politikaları gibi birçok farklı sebep bulunuyor.

Örnek olarak Venezuela’da ekonomik ambargolar ve devalüasyon sebebi ile birçok kişi kripto paralar ile ticaret yapmayı tercih ediyor. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar ise ailelerine yine kripto paralar ile para transferlerini gerçekleştiriyor. Bu gibi sebeplerden dolayı kripto para kullanım oranında ciddi artışlar yaşanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde de son günlerde kripto paralar konusunda gelişmeler yaşanıyor. İlk olarak ulusal bankalara, müşterilerinin kripto paralarını saklama yetkisi verildikten sonra, son olarak da geçtiğimiz hafta içerisinde, yine ulusal bankalara stablecoin ihraççıları için rezerv tutma yetkisi verildi. Bu gelişmeler kripto paraların geleceği açısından oldukça önem taşıyor.

İran’da ise enerji santrallerine kripto para madenciliği için yetki verildi. Türk madencilik şirketleri dahil birçok kripto para madenciliği şirketi bu sebeplerden dolayı, faaliyetlerini İran’a taşıyor. İran’da Venezuela gibi benzer sebepleri ile kripto para ekosistemine oldukça önem veriyor. Ekonomide yaşanan mevcut ambargolar sebebi ile kripto para kullanım oranında ciddi artışlar yaşanmakta.

Küresel anlamda yaşanan bu gelişmeler sayesinde, kripto paraların benimsenme hızı her geçen gün artış gösteriyor. Kripto paraların gelişimi internetin benimsenmesi ile karşılaştırıldığında, kripto paralar internete göre çok daha hızlı gelişim göstermekte.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner