Kripto Para Madencileri Hayatta Kalmak için Mücadele Ediyor • Coinkolik
Yükleniyor...

Kripto Para Madencileri Hayatta Kalmak için Mücadele Ediyor

2018'de kripto paraların fiyatlarının ve genel piyasa faaliyetlerinin düşmesiyle madencilik sektöründe büyük bir deprem yaşandı.

Kripto Para Madencileri

2018’de kripto paraların fiyatlarının ve genel piyasa faaliyetlerinin düşmesiyle madencilik sektöründe büyük bir deprem yaşandı. Geçtiğimiz birkaç ay içinde Avrupa ve Asya’daki en büyük kripto para madencilik merkezlerinin ve tesislerinin bir kısmının kapatıldığına tanık olduk.

Financial Times’ın haberine göre, Mart ayında Birleşik Krallık’taki en büyük Bitcoin madencilik tesisini kurmak için ortaya çıkan Bladetech adlı bir startup kripto para piyasasının yüzde 85 oranında kayıplar görmesinden dolayı planlarını askıya aldı.

Kripto Para Madenciliğinde Kâr Yok

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Outlier Ventures’ın kurucusu ve baş teknik sorumlusu Aron van Ammers, Bitcoin’in şu anki fiyatının 4.000 dolar civarında olduğunu ve küresel sektördeki madencilerin kâr etmesi için bu seviyenin yeterli olmadığını söyledi.

Bazı araştırmacılar madencilerin ağırlıklı olarak Bitcoin madenciliği yaptığını söylüyor. Bitcoin ile birlikte diğer önemli kripto varlıkların 2018’in ortasından bu yana değerlerinin düşmesiyle madencilerin zararı da büyük oldu.

Örneğin, bir kripto para borsası olan BitMEX’in bir araştırma kolu olarak BitMEX Research, kripto para madencilik ekipmanı üreticisi olan Bitmain’in 15 milyar dolarlık bir değere sahip olduğunu ve bu yılın başlarında madencilik ekipmanlarının çoğunu sattığını, ancak şirketin zarar ettiğini söylüyor.

Bu analiz, Bitmain’in şu anda zarar ettiğini gösteriyor. Şirketin ana ürünü S9’da yüzde 11,6 ve L3 ürününde ise yüzde 100’ün üzerinde negatif bir kâr marjı söz konusu. Gerçekte maliyetler düşebilir. Bu nedenle şirket için durum kötü olmayabilir, ancak Bitmain’in şu anda önemli kayıplar yaşadığını düşünüyoruz.

Araştırmacılar, şirketin envanterinde çok fazla sayıda madencilik donanımının bulunduğunu söylüyor.

Bu düşük fiyatların ve görünen kayıpların bir başka nedeni de Bitmain’in çok fazla stok yapmış olmasından kaynaklanıyor olabilir. Mart 2018’de olduğu gibi Bitmain, satışlarının yüzde 52’sine eşit olarak 1.2 milyar dolarlık bir envantere sahipti. Bitmain bu nedenle zarar azaltma satışlarına ek olarak daha fazla zarar meydana getirebilecek olan envanter sayısında da zarar görüyor olabilir.

Dünyanın en büyük kripto para madencilik şirketinin kâr elde etmek için büyük zorluklar yaşadığı bir dönemde daha küçük madencilik merkezleri ve bireysel madencilerin daha büyük kayıplar yaşaması kuvvetle muhtemel.

Bir kripto para banka yöneticisi, madencilerin durumunun bu kadar kötü olmasından dolayı “hayattan nefret ettiklerini” söylüyor. Yönetici, madencilerin Bitcoin fiyatının artmasına veya Bitcoin ağının hash gücünün düşeceği güne kadar kâr elde edemeyeceklerini de sözlerine ekliyor.

Bitcoin’in hash gücü Temmuz ayına kadar 45 exahash’e çıktı. Bitcoin fiyatında görülen yüksek düzeyli düşüş göz önüne alındığında hash oranında benzer düzeyde bir düşüş görülebilmiş değil.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x