Yükleniyor...

Kripto Para Piyasalarında Oynaklık Gerçekten Ne Anlama Gelir?

Kripto para varlık piyasalarında duyarlılığın ne kadar keskin bir şekilde değişebileceğini bir kez daha hatırlattığımız bir haftada, gelin; oynaklığın oynadığı role bakalım.

kripto para piyasalarinda oynaklik gercekten ne anlama gelir

Kripto para varlık piyasalarında duyarlılığın ne kadar keskin bir şekilde değişebileceğini bir kez daha hatırlattığımız bir haftada, gelin; oynaklığın oynadığı role bakalım.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Dalgalanma tüm varlık gruplarında yanlış anlaşılmaktadır. Hemen hemen tüm pazar ölçütlerinde olduğu gibi, sektörümüze uygulandığında aslında belirli ince ayrımlara sahiptir.

Öncelikle oynaklıkla ne demek istediğimizi gözden geçirelim. Teknik olarak, bir varlık fiyatının her iki yönde hareket edebileceği derecedir. Genel olarak, “oynaklık” ile tarihsel fiyatlardan türetilen gerçekleşen volatiliteyi kastediyoruz. Bu, çeşitli şekillerde ölçülebilir. Örneğin CoinDesk’te günlük doğal log getirilerinin yıllık olarak yuvarlanan 30 günlük standart sapmasını alabiliriz.

İma edilen oynaklık, opsiyon fiyatlarından çıkarılan şekliyle gelecekteki dalgalanmalara ilişkin piyasa beklentilerini temsil eder. Bir varlığın volatilitesi, özellikle birçok yatırımcının zihnindeki oynaklıkla ilişkilendirilen kripto para piyasalarında anlatının önemli bir parçasıdır.

Yatırımın Önündeki Engel

Fidelity Digital Assets tarafından bu yılın başlarında gerçekleştirilen kurumsal yatırımcılar anketi, yatırımın önündeki ana engellerden biri olarak oynaklığı gösterdi. Bunun nedeni, birçok yatırımcının dalgalanmayı riskle birleştirmesidir. Bu, portföy yönetimi anlayışımızdan çok; psikolojik yapımız hakkında daha çok şey söyleyen temel bir yatırım hatasıdır.

Biz insanlık olarak riskten kaçınıyoruz ve hayatta kalmak için buna ihtiyacımız var. Bu, kelime dağarcığımıza kadar uzanır; daha yüksek risk aynı zamanda daha yüksek ödül olasılığı anlamına gelir, ancak kimsenin ödülden hoşlanmadığını iddia ettiğini duymazsınız. Özellikle yatırım söz konusu olduğunda, “risk” sonsuza kadar kötü bir şeyle ilişkilendirilecektir. Yatırım danışmanları “yukarı yönlü risk” konusunda uyarmaz.

Riskin Yeri

Finansman söz konusu olduğunda riskten kaçınmamız anlaşılabilir. Risk, telafi edilemez bir kayıp anlamına gelir, bu da bazıları için tamamen yıkım anlamına gelebilir. Yine de isteksizliğimizin derecesi, özellikle dezavantajın yönetilebildiği olgun piyasalarda, genellikle gerçek olası kayıpla telafi edilmez. Başka bir deyişle, risk korkumuz ihtiyatlı olabilir, ancak genellikle mantıklı değildir.

Volatiliteyi riskle birleştirmek, çoğu yatırımcının zihninde ilkini de kaçınılması gereken bir şey haline getirir. Yine de oynaklık riskle aynı şey değildir. Oynaklık bir metriktir, bir sayıdır, bir ölçüdür. Risk, belirsiz bir kavramdır.

Yüksek volatilite, fiyatın önemli bir artış yaşayabileceği anlamına gelir. Aynı zamanda, keskin bir şekilde düşebileceği anlamına gelir ve bize zarar verme olasılığı, bizi onu riskle birleştirmeye ve içgüdüsel olarak bundan kaçınmaya götürür.

S&P 500 zımni oynaklığı ölçen CBOE Volatilite Endeksinin (VIX) aynı zamanda “Korku Endeksi” olarak da bilinmesi, oynaklığın kötü şöhretine dair bir fikir veriyor.
İki kavramı birbirine karıştırmak bizi potansiyel olarak tehlikeli başka bir kopukluğa götürür: Eğer oynaklığı riskle eşitlersek, o zaman riski ölçebileceğimizi ima ederiz. Halbuki bunu yapamayız.

Risk bilinmeyene dayanmaktadır. Kötü şeyler her yönden, her an, her hızda, sonsuz bir form ve konfigürasyon dizisi içinde olabilir. Öte yandan oynaklık bilinebilir. Riskin bilinebilir olduğunu ima etmek, potansiyel hasarı yeterince değerlendirmemize neden olabilir.

Tarihsel Karşılaştırmalar

Oynaklık sadece bilinebilir değildir; bize herhangi bir varlık hakkında da çok şey söyleyebilir. Genel olarak, oynaklık ne kadar yüksekse, getiri o kadar yüksek olur, ancak her zaman değil. Bir portföy oluştururken, ek “risk” in buna değip değmediğini değerlendirmek için göreli oynaklıklar göreli tarihsel getirilerle karşılaştırılmalıdır.

Bitcoin (BTC), en eski ve en likit olan ve kolayca en gelişmiş türev piyasasına sahip olan kıyaslama kripto para varlığıdır. Geleneksel olarak, türevlerin piyasaya sürülmesi, likidite ve riskten korunma fırsatları eklediği için bir varlığın oynaklığını azaltır. Beklendiği gibi, bu nedenle Bitcoin’in oynaklığı, kripto para varlıklarının en düşükleri arasında yer alıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x