Yükleniyor...

Kripto Paraların Kullanımında Orta Doğu’nun Lideri Hangi Ülke?

Kripto para analitik firması Chainalysis tarafından yayınlanan yeni bir rapor, Orta Doğu'daki kripto para kullanımının büyük bir kısmının Türkiye'den geldiğini ortaya koydu.

Kripto Paralarin Kullanilmasinda Orta Dogunun Lideri Hangi Ulke

Kripto para analitik firması Chainalysis tarafından yayınlanan yeni bir rapor, Orta Doğu’daki kripto para kullanımının büyük bir kısmının Türkiye’den geldiğini ortaya koydu.

Chainalysis, bu hafta 2020 Kripto Para birimleri Raporunu yayınladı. Rapor, TL’deki çalkalanmalar nedeniyle Türkiye’nin Orta Doğu’daki kripto para kullanımının büyük bir yüzdesini oluşturduğunu gösteriyor. Orta Doğu, hala dünyanın en küçük ikinci kripto para birimi pazarıdır.

Kripto para araştırma firması Chainalysis tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, Türkiye, Ortadoğu’nun tartışmasız kripto para kralı ve ülke, komşu ülkelere göre çok daha yüksek oranlarda dijital varlıkları benimsiyor.

Türkiye, 154 ülke içinde 29. olurken; Orta Doğu’da ise ilk sırayı kaparak lider oldu.

Chainalysis, ülkenin uzun zamandır kripto para biriminin benimsenmesi için bir sığınak olduğunu ve Türkiye’deki ekonomik belirsizliğin bu popülerliğin artmasında rol oynadığını söyledi. Raporda “Türk lirası son yıllarda aşırı derecede dalgalandı ve bazılarının tasarruflarının bir kısmını kripto para birimine kaydırmasına neden oldu” dedi.

Şu anda Türkiye’de kripto para birimi düzenlemesi yok – ancak ülkenin Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) bir çerçeve geliştirme sürecinde.

Chainalysis, Orta Doğu’daki Binance, Huobi ve Bitfinex borsalarındaki çoğu ticaretin Türk kullanıcılardan geldiğini gösterdi.

Türkiye merkezli BTCTurk borsasında, en yaygın işlemin Bitcoin için lira olduğu belirtildi ve raporda “Çoğu kullanıcının daha fazla likidite ve ticaret sunan Binance gibi diğer, daha büyük platformlara göndermeden önce kripto para satın almak için BTCTurk’ü kullanması muhtemeldir.” denildi. Bilindiği üzere Paribu ve BTCTürk ülkede en çok kullanılan iki borsa olarak karşımıza çıkıyor.

Rapor ayrıca, mobil fintech ve ödeme platformlarının önceden mevcut benimsenmesinin bölgedeki diğer yerlerden daha yüksek olduğunu ve gelen bir düzenleyici çerçevenin muhtemelen daha fazla kripto para benimsemesine yol açacağını gösterdi.

Orta Doğu’nun başka yerlerinde Chainalysis, daha düşük benimseme seviyelerine sahip olmalarına rağmen diğer ülkelerin düzenleme, hükümetlerin kabulü açısından önde olduğunu belirtti. Ancak Orta Doğu, Afrika’nın ardından dünyanın en küçük ikinci kripto para piyasası olmaya devam ediyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x