Yükleniyor...

Kuantum Bilgisayarları, Bitcoin ve Kripto Para Birimleri İçin Artık Tehdit Olmayacak!

Yeni bir bilgi işlem yazılımı, Bitcoin ve kripto para birimlerini, açık anahtar kriptografisini ihlal etme potansiyeline sahip güçlü kuantum bilgisayarlarından kurtarabilir.

Kuantum Bitcoin

Yeni bir bilgi işlem yazılımı, Bitcoin ve kripto para birimlerini, açık anahtar kriptografisini ihlal etme potansiyeline sahip güçlü kuantum bilgisayarlarından kurtarabilir.

MIT Technology Review’e göre araştırmacılar, kripto teknolojisini daha “kuantum geçirmez” hale getirmeyi vaat eden kafes tabanlı kriptografi olarak bilinen yeni bir önlemin geliştirilmesi üzerine çalışıyorlar.

Bitcoin ve Kripto Para Birimleri Koruma Altına Alınacak

Kafes tabanlı kriptografi, verileri binlerce boyuta yayılmış sonsuz noktadan oluşan bir ızgara içeren karmaşık geometrik yapıların içine gizleyerek kuantum bilgisayarlarının muazzam hesaplama yeteneklerini etkisiz hale getirebilir. Güvenlik önlemi, güçlü kuantum bilgisayarların kullanımında bile, anahtarın elinde olmadığı sürece neredeyse aşılmaz görünüyor.

Kuantum hesaplama makinelerinin ortaya çıkışı, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin yanı sıra interneti genel olarak güvende tutan kriptografik algoritmalar için bir tehdit oluşturduğu için gündeme sık sık geliyor. Dünya Ekonomik Forumu, kuantum bilgisayarların mevcut şifreleme standartlarını nasıl ihlal edebileceğini şu şekilde açıklıyor.

“Yeterince güçlü ve hataları düzeltilmiş bir kuantum bilgisayarın tam hesaplama yeteneği, açık anahtarlı kriptografinin” başarısız olmaya mahkum “olduğu ve günümüzün birçok temel dijital sistemini ve faaliyetini korumak için kullanılan teknolojiyi riske atacağı anlamına geliyor.”

MIT Technology Review, mevcut yinelemeler henüz uygulamaya hazır olmasa da, çözümün umut verici olduğunu söylüyor. Ripple CTO’su David Schwartz, geliştiricilerin kuantum fiziğinin özelliklerini hızlı hesaplamalar yapmak için kullanan teknolojinin kripto para birimini kıracak kadar sofistike hale gelene kadar en az sekiz yılı olduğuna inandığını söylüyor.

“Bence en az sekiz yılımız var. Kuantum hesaplamanın bir tehdit oluşturması için en az on yıla ihtiyacı olduğuna dair çok yüksek güvenim var, ancak ne zaman bir ilerleme olabileceğini asla bilemezsiniz.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner