Yükleniyor...

Kurumsal Yatırımcıların, Bitcoin’deki (BTC) Varlığını Ortaya Çıkaracak Yüzde 78’lik Bir Artış Bekleniyor

Chicago Ticaret Borsası'nda (CME) işlem gören Bitcoin Vadeli İşlemleri, Haziran 2020'de Golden Cross oluşturabilir.

Kurumsal Yatırımcıların Bitcoin’deki BTC Varlığını Ortaya Çıkaracak Yüzde 78’lik Bir Artış Bekleniyor
  • Chicago Ticaret Borsası’nda (CME) işlem gören Bitcoin Vadeli İşlemleri, Haziran 2020’de Golden Cross oluşturabilir.
  • Yükseliş paterni, gelişmekte olan bir Bitcoin piyasasında, kurumsal yatırımcıların artan varlığını teyit edecektir.
  • Türev piyasalarında gerçekleşen son Golden Cross oluşumu, sözleşmelerin değerini yüzde 78,5 arttırmıştı.
  • Bitcoin spot fiyatı 10.000 ila 10.500 dolarlık direnç aralığının altına düştüğünden, türev piyasaları bir patlama senaryosuna işaret ediyor.

Chicago Ticaret Borsası’nın (CME) Bitcoin Vadeli İşlemleri’nin bir günlük grafiğinde, potansiyel olarak yükseliş gösteren bir teknik gösterge oluşuyor. Vadeli işlemlerin 50 günlük hareketli ortalaması, Haziran 2020’de 200 günlük hareketli ortalamasının üzerinden geçebilir.

Gerçekleşmesi beklenen oluşum, CME’nin Aralık 2017’deki Bitcoin vadeli işlemlerini listelemesinden bu yana sadece bir kez gerçekleşti. 17 Mayıs 2019’da “Golden Cross” gerçekleşti ve Bitcoin, 7.940 dolardan işlem görürken üç aydan kısa sürede 14.170 dolara kadar yükseldi. Bu neredeyse yüzde 78’lik bir sıçrama anlamına geliyor.

Başka bir deyişle, son Golden Cross büyük kazançlar sağladığından, sonraki oluşumu benzer bir yükseliş senaryosuyla sonuçlanabilir.

Gerçekleşmeyen Bitcoin (BTC) Golden Cross Oluşumları

Spot piyasasında ise Bitcoin tarihsel olarak 5 kez Golden Cross oluşumu gördü ancak bunlardan sadece ikisi yükselişle sonuçlandı. Kripto para birimi son olarak 18 Şubat 2020’de boğa desenini oluşturdu, ancak yükselmenin aksine, fiyat üç hafta içinde yüzde 60’tan fazla düştü.

Öte yandan, CME Bitcoin vadeli işlemleri Şubat-Mart oturumunda Golden Cross oluşumuna yaklaştı ancak asla başaramadı. Daha sonra, sözleşme başına oran 9.100 dolardan 4.250 dolara düştü. Türevler, trader’ların piyasanın bir sonraki hamlesini tahmin etmeleri için daha iyi gerçek zamanlı sinyaller sunarken, spot piyasası yükseliş sinyalini yanlış değerlendirdi.

20 Mayıs 2020’de Bitcoin’in günlük spot grafiği başka bir Golden Cross oluşturdu, ancak yukarı yönlü fiyat artışını doğrulamadı. Bunda, Bitcoin’in yükseliş trendlerinin gelişmesine asla izin vermeyen 10.000 doların üzerinde bulunan katı direnç alanı oluşumun büyük bir pay sahibi olduğu gözüküyor.

Ancak, daha sofistike, kurumsal yatırımcılar tarafından yönetilen bir piyasa olan vadeli işlemler tablosunda da benzer bir yükseliş paterninin oluşması, spot piyasanın ters eğilimini doğrulayabilir. Bununla birlikte, CME Bitcoin vadeli işlemlerinin Golden Cross oluşturması, perakende piyasasında da fiyat artışına işaret edebilir.

Bitcoin (BTC) İçin Mevcut Riskler

Belirtildiği gibi, Bitcoin vadeli işlemleri, Şubat-Mart döneminde 50-200 MA geçişi oluşturamadı. İki hareketli ortalama neredeyse çarpışacaktı, ancak dış makroekonomik faktörler nedeniyle çabalar yetersiz kaldı. Koronavirüs salgını küresel ekonomik dengeleri bozarak, yatırımcıları nakite yönlendirdi ve her şeyi devalüe etti. Sonuç olarak Bitcoin ve kripto para piyasası zor günler geçirdi.

Ekonomilerin yeniden açılmasının ardından bu tür kaygılar çoğunlukla eksik olmakla birlikte, ikinci bir enfeksiyon dalgası ve ardından seyrek işsizlik ve kurumsal kazanç verileri ile ilişkili riskler küresel piyasada ağırlık kazanmaktadır. Bu geleneksel varlıklarda bir düzeltmeye yol açarsa, yatırımcılar kayıplarını karşılamak için mevcut Bitcoin pozisyonlarını tekrar tasfiye edebilirler.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner