Yükleniyor...

Ledger Karmaşası: Cüzdanlar Hükümetlerin Elinde mi?

Ledger'ın kurucu ortağı ve eski CEO'su, hükümetlerin kullanıcı varlıklarına mahkeme celbiyle el koyabileceğini belirtti.

Ledger guvenlik sorunu

Ledger‘ın kurucu ortağı ve eski CEO’su, hükümetlerin kullanıcı varlıklarına mahkeme celbiyle el koyabileceğini belirtti.

Düzenleyici kargaşası ile zor günler geçiren kripto ekosistemi, yeni bir olay ile karışmış durumda. Donanım cüzdanı üreticisi Ledger, Ledger Recover hizmetini piyasaya sürdü. Bu hizmet, kripto ekosisteminden yoğun tepki aldı.

Kripto cüzdanlarında yer alan gizli kurtarma ifadelerini yedekleyen Ledger Recover, bu ifadeleri üç farklı tarafça saklayacak. Bu durum, gizlilik ve güvenilirlik endişelerini beraberinde getirdi. Ancak esas karmaşayı, Ledger’ın eski CEO’sundan gelen açıklamalar yarattı.

Ekran Resmi 2023 05 20 11.04.07

Ledger Eski CEO’su: Hükümetler Cüzdanlara Erişebilir

Ledger‘ın kurucu ortağı ve eski CEO’su Éric Larchevêque, Reddit üzerinden gelen kullanıcı eleştirilerine yanıt veriyor. Ancak eski CEO, yaptığı açıklamalar ile eleştirileri körüklemeye devam ediyor.

Daha önce Larchevêque, Ledger’a yönelen eleştirilerin PR hatasından kaynaklandığını ve şirketin hizmet tanıtımında başarısız olduğunu söylemişti. Ledger’ın kullanıcının güvenini kazanması gerektiğini belirten Larchevêque, Ledger Recover’ın kötü amaçla geliştirilmediğini savundu. Ancak eski CEO, bu hizmetin yanlış tanıtıldığını belirtti.

Ledger Recover, zorunlu kullanım sunmayan yenilikçi bir hizmet sunuyor. Bu hizmet, kullanıcıların ilk kayıtta gizlilik ifadelerini yedeklemelerini ve üçüncü taraflarda saklamalarını sağlıyor. Larchevêque, bu olayın bir arka kapı olmadığını ve güvenilmez bir yönü bulunmadığını ileri sürdü.

Aynı zamanda Larchevêque, Reddit üzerinde pot kırdı. Larchevêque, Recover sayesinde hükümetlerin mahkeme celbiyle kullanıcı varlıklarına erişebileceğini de söyledi. Eski CEO’dan gelen bu söylem, kripto ekosistemi tarafından yoğun bir şekilde eleştiriliyor.

Ledger Recover‘ın eleştirilere maruz kalması, kripto donanım cüzdanlarının kodlarının açıkça bir şekilde sunulması gerektiğini de ortaya çıkarttı. Ayrıca GridPlus, eleştirilerin ortasında yeni açık kaynak donanım cüzdanını tanıttı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner