Yükleniyor...

Lübnan İç Karışıklığı Bitcoin’in Benimsenmesini Sağlayabilir

Lübnan, 1970'lerin ortalarındaki iç savaşından bu yana en kötü iç ve ekonomik krizini yaşıyor.

FD691CA3 38E5 4236 827A 0873D3B327C2

Lübnan, 1970’lerin ortalarındaki iç savaşından bu yana en kötü iç ve ekonomik krizini yaşıyor. Görünürde sonu olmayan umutsuz durum sayesinde ülke nüfusu Bitcoin’i bozuk politik ve bankacılık sistemine karşı bir silah olarak keşfetmeye başlayabilir.

BeInCrypto ilk olarak Ekim ayında Lübnan’daki sivil huzursuzluk hakkında rapor sunmuştu. Göstericiler, tütün, yakıt ve telekom tarifeleri konusunda planlanan vergi zammına itirazlarını dile getirmek için sokaklara çıktılar. Çoğu zaman olduğu gibi, bu hızla siyasi ve finansal yolsuzluğa karşı genel bir harekete dönüştü.

Lübnan Bankaları Sert Uygulamalar Getirdi

Protestolar başladığında, ülkenin bankaları kapılarını hızla kapattılar. Yeniden açıldıklarında, haftalarca mevduat sahiplerinin kendi paralarına erişim hakkını engelledikten sonra, kurumlar sert para çekme limitleri uyguladı ve uluslararası transferleri kısıtladı. BeInCrypto, benzer şekilde kısıtlayıcı bankacılık politikalarının Bitcoin’in benimsenmesi için potansiyel bir katalizör olduğu sayısız örneği daha önce de sunmuştu. Bitcoin, merkez bankalarının enflasyonist baskılarından kurtulmak için, birçok analist tarafından kurtarıcı olarak görülüyor.

Tabi ki Lübnan halkının aniden Bitcoin’i bir protesto eylemi olarak benimseyeceğini söylemek naif olurdu. Birçok insan açlık ve intihar arasında bir seçim ile karşı karşıyayken, Bitcoin hakkında bilgi edinmek muhtemelen çoğu vatandaşın gündeminden çok uzakta bir konu. Bununla birlikte, Bitcoin, bu tür sivil huzursuzluk vakalarının merkezinde yer alan merkezi ve genellikle bozuk bankacılık sistemlerine bir alternatif sunuyor.  Bu gibi durumlar gelecekte Bitcoin’in kitlesel olarak benimsenmesi için zemin hazırlayabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner