Madencilik zorluğu yeni rekor kırdı: "Hiç olmadığı kadar güvenli" • CK
Yükleniyor...

Madencilik zorluğu yeni rekor kırdı: “Hiç olmadığı kadar güvenli”

Bitcoin fiyatında yaşanan son yükseliş, Bitcoin ağı temel verilerinin de yükselmesine katkıda bulundu.

madencilik

Bitcoin fiyatında yaşanan son yükseliş, Bitcoin ağı temel verilerinin de yükselmesine katkıda bulundu. Madencilik zorluğu ise yeni bir rekor kaydetti. Uzmanlar, zorluk verilerinde görülen artışı “Bitcoin ağının hiç olmadığı kadar güvenli hale geleceği” olarak yorumladı.

Tüm zamanların en yüksek seviyesi

BTC.com’dan alınan verilere göre, 16 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek otomatik ayarlamadan sonra madencilik zorluğunun tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkması bekleniyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Hem madencilik zorluğunun hem de hash rate’in defalarca rekor kırdığı 2023 yılı için söz konusu durum alışılmadık olarak karşılanmadı. Ancak yaklaşmakta olan zorluk artışı ile birlikte madencilik zorluğu yüzde 7 artarak bu zamana kadarki en sert zorluk artışının beklenmesine yol açtı.

Hiç olmadığı kadar güvenli

Senaryonun gerçekleşmesi durumunda, zorluk ilk defa 60 trilyon sınırını aşarak madenciler arasındaki rekabeti kızıştıracak. Madencilik zorluğunun yükselmesiyle birlikte Bitcoin ağı da hiç olmadığı kadar güvenli hale gelecek.

Hash rate tahminleri ise veri elde edilen kaynaklara göre değişiklik gösteriyor. MiningPoolStats’tan elde edilen ham hash rate verileri, 9 Ekim’de saniyede 497,66 exahash (EH/s) ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşıldığını gösteriyor.

Göreceli olarak düşük olan Bitcoin fiyatı, yüksek madencilik zorluğu ile birleştiğinde ise madenci karlılığı konusunda soru işaretleri oluşturdu. Madencilik faaliyetlerinde Bitcoin başına harcanması gereken miktar arttıkça madencilerin ne kadar süre daha çalışabilir olacağı tartışma konusu oldu.

Öte yandan hash rate değerlerinde olduğu gibi Bitcoin başına toplam üretim maliyetinin gerçekte ne kadar olduğuna dair tahminler farklılık gösteriyor. Fiziksel konum da dahil olmak üzere birçok faktör maliyet hesaplamalarında rol oynuyor. Gelecek yıl yaşanacak olan Bitcoin yarılanmasından sonra blok başına kazılabilen Bitcoin miktarı da yarıya düşecek.

Kripto para piyasası analiz firması CryptoSlate’in araştırma ve veri analisti James Straten, geçen gün paylaştığı X yorumunun bir bölümünde “Fiyatın madenciler için halen uygun olduğunu düşünüyorum ancak yarılanma ve artan zorluk etkisiyle karlılık giderek düşecek.” dedi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x