Matter Labs, ZK Credo'yu Yayınladı • Coinkolik
Yükleniyor...

Matter Labs, ZK Credo’yu Yayınladı

Matter Labs, merkeziyetsizliği bir sonraki aşamaya taşımayı hedefleyen ZK Credo'yu duyurdu.

zksync

Matter Labs, merkeziyetsizliği bir sonraki aşamaya taşımayı hedefleyen ZK Credo’yu duyurdu.

Matter Labs, ademi merkeziyetçiliği teşvik etmek amacıyla ZK Credo adlı bir belge yayınladı. Bu belge, zkSync ve genel olarak teknoloji için temel ilkelerini özetliyor. Yayımlanan manifesto, ağın dağıtımına yönelik taahhüdü içermekte ve zkSync Era için ilerlemeyi vurgulamaktadır.

Matter Labs’ten Merkeziyetsizlik için Yeni Bir Adım

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Matter Labs, ZK Credo’yu tanıtarak bir manifesto yayımladı. Yayımlanan manifestoda ağ ile ilgili sekiz ilkeyi belirtirken, merkeziyetsiz bir ağın önemini yeniden vurguladı. Bu ilke belgesi, GitHub kod platformunda ve Ethereum Magicians forumunda paylaşılarak katkılar ve imzalar için açık bir çağrıda bulunuyor. Belge, “topluluğun, kalıcı koruma sağlamak için anlaşılması zor olan ademi merkeziyetçilik kavramını derinden benimsemesi gerektiğini” belirtiyor.

zksync

Ağ ile ilgili yayımlanan ilkeler, yönetişim gücünün sınırlı bir grup insanın elinde toplanmasından kaynaklanan endişeleri ifade etti. Gerektiğinde, topluluğun yeni bir ağa geçiş yeteneğine sahip olması gerektiği de belgede yer aldı. Bu, zkSync ağının hala bir dereceye kadar merkeziyetçi olduğu bir zamanda ortaya çıktı.

Belgede bu durum hakkında şu ifadeler yer aldı:

“Bu ilkeleri gerçekleştirmek zaman ve azim gerektirir. Ademi merkeziyetçilik için istikrarlı ve pragmatik bir yaklaşım gerekmektedir.”

Manifesto ayrıca, hiper ölçeklenebilirlik gibi önemli sekiz ilkenin ana hatlarını çizmektedir. Bu ilkelere sansüre karşı direnç, güvensizlik ve gizlilik gibi temel ademi merkeziyetçilik prensipleri de dahildir.

Ek olarak, manifesto üç ilkenin Ethereum tarafından karşılanmadığını iddia etmektedir: gizlilik, erişilebilirlik ve hiper ölçeklenebilirlik. Manifesto, zkSync tarafından kullanılan sıfır bilgi teknolojisinin tüm bu hedeflere ulaşmada yardımcı olabileceğini iddia etmektedir. Sıfır bilgi kanıtları, bir Blockchain ağındaki gizlilik ve verimliliği artırabilir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x