Yükleniyor...

Merkeziyetsiz Borsaların Yıldızı 3 Token!

DEX olarak bilinen en büyük merkeziyetsiz borsalar, 2020'nin üçüncü çeyreğinde ortalama aylık işlem hacminde %197'lik büyük bir artış kaydetti.

Merkeziyetsiz Borsalarin Yildizi 3 Token

DEX olarak bilinen en büyük merkeziyetsiz borsalar, 2020’nin üçüncü çeyreğinde ortalama aylık işlem hacminde %197’lik büyük bir artış kaydetti.

Kripto para piyasa verileri firması CoinGecko tarafından hazırlanan Q3 raporuna göre DEX’ler bu yıl önemli bir büyüme gördü ve merkezi olmayan finans (Defi) piyasası ile birlikte DEX’lerin işlem hacminde de artış görüldü.

DEX hacimleri %197 oranında artarken, en iyi merkezileştirilmiş borsaların (CEX) ortalama aylık hacmi aynı esnada yalnızca %35 oranında arttı. Raporda, en iyi DEX’lerdeki işlem hacmindeki artışın, esas olarak DeFi heyecanının zirvede olduğu Ağustos ayı ve SushiSwap gibi yeni DEX’lerin piyasaya sürülmesinden kaynaklandığını belirtti. Bununla birlikte CoinGecko merkezi borsaların, işlem hacminin büyük bir kısmına sahip olduğuna dikkat çekiyor.

DeFi Token’ları Eylüldeki Geri Çekilmeye Rağmen Pazarda Lider

DeFi pazarı, 2020’de Ağustos ayında zirveye ulaşan çok iyi günler gördü. Rapora göre yeni oluşan sektör, DEX’lerin ticaret hacmini, Eylül ayındaki birçok geri çekilmeye rağmen, merkezi borsaların ticaret hacminin %6’sına yükseltmede kritik bir rol oynadı. Geri çekilme, yakın zamanda en iyi DeFi token’ları olan YFI (yearn.finance), UMA ve UNI’nin (Uniswap) bir hafta içinde %30’un üzerinde bir devalüasyona uğraması ile birlikte bugün de devam ediyor.

CoinGecko raporu ayrıca Uniswap, Curve ve SushiSwap’in DEX’lerdeki işlem hacminin %88’ini oluşturduğunu belirtiyor. Bu, yatırımcıların yeni token’lara olan ilgisinin yanı sıra, 3. çeyrek boyunca getiri çiftçiliği ile büyük ölçüde kolaylaştırıldı.

Üçüncü çeyrekteki fiyat düşüşlerinden sonra, 4. çeyreğin sonunda DeFi pazarına ne olacağını göreceğiz. Bu arada, Ethereum’un DeFi bahanesi ile tavan yapan gaz ücretleri de, fiyatlar düşmeye devam ettikçe istikrarlı bir düşüş gösteriyor. Trend devam edecek mi yoksa yakında değişecek mi? Hep birlikte izleyeceğiz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner