NASA Hava Trafiğini Blockchain ile Kontrol Edecek • Coinkolik
Yükleniyor...

NASA Hava Trafiğini Blockchain ile Kontrol Edecek

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) hava trafiği yönetiminde Blockchain teknolojisini kullanmayı düşünüyor.

NASA Blockchain

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) hava trafiği yönetiminde Blockchain teknolojisini kullanmayı düşünüyor. Düşünülen sistem, hava trafik hizmetlerinde güvenli, özel ve anonim iletişimi sağlamak için açık kaynak kodlu Blockchain’i kullanacak. Sistemin mühendislik prototipi için Hyperledger referans alındı. Sistemin kullanılması durumunda altyapının hızlı bir şekilde konuşlandırılabileceğini ve ekonomik olarak sürdürülebilir olduğu saptanmış durumda.

Blockchain Teknolojisi Daha Fazla Gizlilik Sağlayacak

Linux Vakfı tarafından oluşturulan ve Blockchain tabanlı dağıtılmış defterlerin geliştirilmesini desteklemek için oluşturulan açık kaynaklı bir proje olan Hyperledger, geçen yılın Aralık ayında Alibaba Cloud, Citi ve Deutsche Telekom gibi büyük firmaların da dahil olmasıyla 12 yeni üye ile gelişimini hızlandırmıştı. NASA, Otomatik Bağımlı Gözetleme Sistemi (ADS-B) ile hava taşıtı konumlarını kamuya açık bir şekilde yayınladığı için zaman zaman üçüncü taraf sahteciliğine maruz kalabiliyor. NASA’nın araştırmacıları, hem gizlilik hem de sahteciliği önlemek için kriptografinin uygulanmasını öneriyorlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Prototipte, Fabric Certificate Authority işletmelerin tescili, ihracı, yenilenmesi ve kayıt sertifikalarının iptali için kullanılabiliyor. Böyle bir sistemin mevcut ADS-B gibi NASA’daki radar tabanlı sistemler tarafından sağlanan aynı gizlilik ve güvenliği sağlamasını veya daha yüksek gizlilik sağlayacağı kaydediliyor. NASA, 2017 yılında uzay araştırmalarında Blockchain teknolojisinin kullanılması için 330.000 dolarlık bir fon sağlamıştı. Bu da NASA’nın Blockchain teknolojisini kullanmak için olan arzusunu gözler önüne seriyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x