Yükleniyor...

PayPal’ın Bitcoin Hamlesi, BTC Fiyatını Nasıl Etkiler?

Geçtiğimiz gün ödeme devi PayPal'ın kripto alım ve satım hizmetini başlatacağı söylentisi, gündeme bomba gibi düştü.

paypal bitcoin

Geçtiğimiz gün ödeme devi PayPal’ın kripto alım ve satım hizmetini başlatacağı söylentisi, gündeme bomba gibi düştü. Haberin ortaya çıkmasının hemen ardından Bitcoin’de (BTC) ani bir yükseliş yaşandı. Peki bu durum lider kripto varlıkta yaşanan bu hareketliliğe nasıl sebep olabildi?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kripto para birimlerinin PayPal üzerinden alım ve satımı yapılabilmesi özellikle sınırlı arzı olan Bitcoin açısından oldukça önem taşıyor. Son sağlanan verilere göre, bugün PayPal’da 305 milyon kayıtlı ve aktif kullanıcı hesabı var. 1998 yılında kurulan dev şirketin, kullanıcı sayısı ise her geçen gün artmaya devam ediyor.

90’lı yılların sonundan 2000’li yıllara kadar yoluna eBay ile devam eden PayPal, daha sonraları Ebay ile yollarını ayırdı. PayPal kısa zaman önce de popüler ödeme uygulaması Venmo’yu bünyesine katarak, kullanıcı tabanını ciddi anlamda genişletti. Şirketin CEO’su geçtiğimiz günlerde basına yaptığı açıklamada, kullanıcı sayısının hızlı bir şekilde arttığını ve  bu yılın sonuna 52 milyon aktif kullanıcıya çıkmayı hedeflediklerini belirtti.

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin böylesine geniş bir kitlenin erişimine açılması, tabi ki göz ardı edilemeyecek boyutta. Ancak bunun etkisini tam olarak anlamayanlar için, bu rakamları Bitcoin’in maksimumu arzı ile karşılaştırmak daha belirleyici olacaktır.

Bitcoin dijital olarak sınırlı sayıda olacak şekilde tasarlandı ve bu durum lider kripto varlığı enflasyonun etkilerine karşı korumakta. Her ne kadar madenciler, halen BTC çıkarmaya devam etse de, maksimum Bitcoin sayısı asla artmayacaktır.

21 milyon adet BTC ile sınırlı olan Bitcoin, Dünya’daki milyonerlerin her biri için bile 1 BTC yeterli olmayacak. Dünya nüfusunun 7.8 milyar olduğunu düşünürsek ve herkesin BTC istediğini varsayarsak, varlığın eşit olarak dağıtılması için herkese 0.0026 BTC verilebilir.

Yalnızca PayPal’ın 305 milyon kullanıcısına eşit olarak dağıtılsa bile, kullanıcı başına yalnızca 0.068 BTC düşecektir. Yıl sonunda 52 milyon kullanıcı hedefine ulaşmak isteyen Venmo’nun her kullanıcısına eşit olarak dağıtılsa, kullanıcı başına yarım Bitcoin bile düşmeyecektir.

Fakat, özellikle dolardan da gördüğümüz gibi, ortada bulunan bu pasta asla eşit olarak dağıtılmayacaktır. Zengin bireyler, aslan payını satın alacak ve bu durum da Bitcoin’in kıtlığını daha da arttıracaktır.

Öte yandan unutulmuş özel anahtarlar, ölen kişiler, yanlış seçilen adresler gibi birçok sebepten dolayı kaybolan binlerce BTC mevcut. Tüm bunlar ile birlikte arz iyice sınırlı hale gelecek.

Bitcoin’in yaratıcı Satoshi Nakamoto’nun cüzdanında da 1 milyon BTC tutulduğu teorisi de doğru ise, bu Bitcoin’lere erişim de mümkün olmayacak gibi görünüyor. Maksimum arzın tamalanması ise tahmini olarak 2140 yılına kadar devam edecek.

PayPal haberinin kripto topluluğuna bomba gibi düşmesinin en büyük sebebi işte bu matematik. Sınırlı sayıda olan bir varlığa, oluşabilecek böylesine bir talep, Bitcoin’in fiyatını yukarı yönlü etkilemesi şaşırtmayacaktır.

Bitcoin (BTC) yazım itibari ile 9.645 dolar seviyesinden işlem görüyor.