PoS Algoritmasına Geçişle Ethereum'da Enerji Tüketimi Düşürülecek • Coinkolik
Yükleniyor...

PoS Algoritmasına Geçişle Ethereum’da Enerji Tüketimi Düşürülecek

Ethereum, gelecekte proof-of-stake algoritmasına geçiş yaparak enerji tüketimini azaltmayı planlıyor.

Ethereum Madencilik Enerji

Ethereum, gelecekte proof-of-stake algoritmasına geçiş yaparak enerji tüketimini azaltmayı planlıyor. PoS algoritmasına geçiş yapmak sözde tüketilen enerjiyi yüz kat veya yüzde 99 oranında düşürecek. Kripto paraların çok fazla enerji tükettiğini ve bu nedenle verimsiz, çevre dostu olmadığı yönünde birçok iddia bulunuyor. Bazı raporlar, kripto para madenciliğinin altın madenciliğinden daha fazla enerji kullandığını ortaya koyarken, bazı raporlar ise bunun tam tersini gösteriyor. Bazı araştırmacılar kripto para madenciliğinin çevre için son derece kötü olduğu görüşünde.

Harcanan Enerji Miktarı Son Derece Önemli

Ethereum dünya çapında bir bilgisayar olma hedefiyle işe başladı, Blockchain ağı akıllı sözleşmelere ilk başlayan ve bununla birlikte gelişen bir geliştirici topluluğuna dönüştü. Ethereum’un fiyatı 2018’de 1.400 dolar civarındaydı ve kısa süre önce 200 doların altında işlem görüyordu. Bitcoin’e benzer şekilde Ethereum Blockchain’inde Proof-of-Work algoritması kullanılıyor. Bununla birlikte Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, Ethereum Blockchain’inin korunması için harcanan enerjinin önemli olduğu görüşünde. PoW tabanlı Blockchain’in yarattığı ekolojik sorunlara kimse dikkat etmese bile, elektrik gibi temel ihtiyaçlardan mahrum milyonlarca insan var.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bu, büyük ölçüde PoW tabanlı Blockchain’de madencilerin kriptografik olarak güvenli işlem yapmak için yarışmalarından kaynaklanıyor. Bu, madencilerin hesaplama kapasitesi bakımından kendilerini bir kenara koymalarını sağlıyor ve bu da milyonlarca dolar değerinde elektrik ve madencilikten kaynaklanan maliyetlerin oluşmasına neden oluyor. Vitalik’e göre, PoW algoritması, büyük miktarlarda elektrik ve madencilik donanımı konseptine yalnızca madencilik yapılabilen kripto para birimlerinde ödüller üretmek için önemli bir yere sahip. Bu, daha fazla maden gücünün doğrudan gelirle orantılı olması anlamına geliyor.

PoW algoritması ile madenciler aynı işlemleri yapmak için yarışıyorlar. Bununla birlikte PoS algoritmasında işlemleri işlemek ve güvenceye almak için onaylayıcılar yani madenciler rastgele seçiliyor. PoS algoritmasında onaylayıcılar madenciler ile eşdeğer. Bir PoS algoritmasındaki en büyük endişe onaylayıcıların her zaman dürüst olmasını sağlamak. Bunun için onaylayıcıların teminat olarak belirli bir Ethereum’u ortaya koymaları gerekiyor. Bir onaylayıcının ortaya koyduğu teminatı arttıkça işlemleri doğrulamak için seçilme şansı da artıyor. Daha da önemlisi, hile yaparken yakalanan onaylayıcı ortaya koyduğu teminatın tamamını kaybediyor. Potansiyel ödüller ile hile yapma riskleri arasındaki bu asimetrik fark doğrulayıcıları her zaman dürüst olmaya zorlar.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x