Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Altcoin Haberleri Ripple (XRP) Ripple (XRP) mı Yoksa Stablecoin mi? Ödemeler İçin Hangisi Daha Uygun?

Ripple (XRP) mı Yoksa Stablecoin mi? Ödemeler İçin Hangisi Daha Uygun?

ABONE OL:google-news

Ripple baş teknoloji sorumlusu David Schwartz ve Venture Coinist’in kurucusu Luke Martin, kripto para birimi XRP’nin faydasını tartıştı.

Bir dizi tweet’te Martin, XRP’nin ödemeler için bir yakıt olarak kullanımını sorguladı ve geleneksel varlıklara bağlı sabit paraların parayı hareket ettirmek için gereken likiditeye sahip olduğunu ifade etti:

“David Schwartz’a XRP’nin ne için yararlı olduğunu sordum çünkü bana mantıklı gelmedi. Aynı zamanda kendisinin yanıtı da bana mantıklı gelmedi. Ödemeler içinse, stabilcoin’ler daha iyidir. Ödemeler için daha iyi olduğunu düşünseniz bile, elde tutmak için herhangi bir teşvik bulunmuyor.”

Schwartz ise yanıt olarak, tek bir stablecoin’in küresel ölçekte yaygın olarak benimseneceğinden şüphe ettiğini, bir stablecoin‘i diğeriyle takas etmek için XRP gibi bir dijital köprü para biriminin gerekli olacağını ifade etti:

“Tüm dünya bir stablecoin üzerinde anlaşırsa, seninle aynı fikirdeyim. Ancak stabilcoin’ler her zaman yargı alanlarına ve karşı taraflara da bağlı olacaktır. Dolayısıyla bir kazanan çıkması pek olası değil. Bugün, doların rollerinden biri, para birimleri arasında bir aracı veya köprü görevi görmektir. Bu rol için, ABD yargı yetkisiyle bağı hem bir avantaj hem de dezavantajdır.”

Martin, Bitcoin’in XRP’ye kıyasla düşük işlem hızına rağmen ideal bir temel yerleşim katmanı olduğunu kanıtladığına inandığını söylüyor: “Tarif ettiğiniz dünya için zaten mükemmel bir vaka çalışmamız var! Burada kriptoda binlerce belirsiz tokenize edilmiş varlığımız var. Kripto evrenindeki en iyi köprü para birimi nedir? Bitcoin’dir.  Sanırım bazılarının düşündüğünü düşünüyorum. Çok yavaş ve verim yeterince yüksek değil. Borsa (veya likidite havuzları) üzerindeki işlemlerin zincirde uzlaşması gerekmez. Önemli olan tek şey likidite havuzu/eşleştirme motoru ve varlığı tanımladığınız özelliklerle kullanmaktır.”

Martin, XRP’yi çevreleyen düzenleyici sorunlarının, kripto para birimini Bitcoin ve stablecoin’lere kıyasla dezavantajlı bir konuma getirdiğini vurguluyor. Schwartz’a gelince, XRP vizyonunun her zaman varlık küresel ölçekte derin likiditeye ulaştığında neyin mümkün olduğuna odaklandığını söylüyor.

“XRP’ye yönelik kişisel vizyonum, 2013’ten beri, herkesin, her yerde katkıda bulunabileceği ve yararlanabileceği derin, açık, halka açık likidite havuzları fikriydi.”

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Neşe Yavuz
Neşe Yavuz
Neşe Yavuz 1989 yılında İzmir’de dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan Neşe Yavuz, mezun olduğu günden bu yana medya sektöründe çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto para ve blockchain’e ilgisi artan Neşe Yavuz bu alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. Neşe, Kriptomeda'da yönetici editör olarak görev yapıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar