Yükleniyor...

Satoshi Nakamoto ve 2 Bin 152 Milyarderin Serveti Dünyanın Yarısına Bedel

Çoğu kişinin bildiği üzere Satoshi Nakamoto her geçen gün büyüyen ve şu anda 9 milyar dolarlık bir serveti ile milyarderler grubuna giriyor.

Satoshi Nakamoto

Çoğu kişinin bildiği üzere Satoshi Nakamoto her geçen gün büyüyen ve şu anda 9 milyar dolarlık bir serveti ile milyarderler grubuna giriyor. Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, 2153 milyarderin servetinin dünya nüfusunun yaklaşık yarısının varlığına eşit olduğunu ortaya koyan çarpıcı bir rapor yayınladı.

Merkezi İngiltere’de bulunan kuruluşun internet sitesinde yayınladığı rapor, dünyadaki ekonomik eşitsizlik durumunun politik tartışmalar ve ülke politikalarından daha büyük bir soruna dönüştüğünü gösteriyor. Raporda milyarderlerin servetinin 2009’dan bu yana yüzde 7,4 oranında arttığı ve ilk 500 ismin 2019 yılında kümülatif olarak 1.2 trilyon dolar kazanç elde ettiği bilgisi yer alıyor.

Raporun verdiği asıl mesaj eşitsizliğin her geçen yıl daha da kötü bir hal aldığı yönünde. Enflasyon ve çalışma saatleri 1970’lerden bu yana istikrarlı bir şekilde artsa da asgari ücret beklenen oranda artmadı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerde konut ve eğitim harcamaları son birkaç on yıl içinde önemli ölçüde arttı. Çalışma saatleri ve asgari ücret de ise benzer bir iyileştirme yapılmadı.

Finansal eşitsizliğin büyüdüğü bir dönemde, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ekonomiye denge getirme aracı olarak öne çıkıyor. Özellikle Bitcoin ekonomik sistemleri daha adil hale getirme arzusuyla oluşturulmuş bir varlık. Satoshi Nakamoto, 1 milyon BTC’ye (9 milyar dolar değerinde) sahip olduğu tahmin edilmesinden dolayı listedeki milyarderlerden biri. Bitcoin’in zirveyi gördüğü dönemde Nakamoto’nun serveti 19 milyar dolara çıkmış ve dünyanın en zengin 44. kişisi olarak listedeki yerini almıştı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner