SBF, Amerika tarihine geçti: En büyük dolandırıcılardan biri! • Coinkolik
Yükleniyor...

SBF, Amerika tarihine geçti: En büyük dolandırıcılardan biri!

Eski FTX CEO'su Sam Bankman-Fried, yaklaşık dört saat süren New York'taki ceza davasında yedi suçlamanın tamamından suçlu bulundu.

sam bankman

Eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, yaklaşık dört saat süren New York’taki ceza davasında yedi suçlamanın tamamından suçlu bulundu.

Sam BankmanFried (SBF) toplamda, iki elektronik dolandırıcılık, iki elektronik dolandırıcılık tertibi, bir menkul kıymet dolandırıcılığı, bir emtia dolandırıcılığı komplosu ve bir kara para aklama komplosundan suçlu bulundu. ABD Başsavcısı Damian Williams, SBF’nin suçlarını “onu kriptonun kralı yapmak için tasarlanmış milyarlarca dolarlık bir plan” ve Amerikan tarihindeki en büyük mali dolandırıcılıklardan biri olarak nitelendirdi.

SBF avukatından çarpıcı açıklama: “Masumiyetini koruyor!”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Eski FTX CEO’su, 28 Mart 2024’te New York Bölge Hakimi Lewis Kaplan tarafından verilecek ceza için mahkemeye dönecek. Hükümet savcıları bir ceza önerecek ancak son sözü Yargıç Kaplan söyleyecek. SBF suçlarının her biri en fazla 5 ila 20 yıl hapis cezası gerektirirken, elektronik dolandırıcılık, elektronik dolandırıcılık komplosu ve kara para aklama komplosu da en fazla 20 yıl hapis cezası gerektiriyor.

New York Güney Bölgesi ABD Savcısı Damian Williams, mahkeme dışında düzenlediği basın toplantısında, SBF’ye karşı ağır söylemlerde bulunarak, bu olayın Amerika tarihinin en büyük mali dolandırıcılıklarından biri olduğunu dile getirdi.

SBF’nin avukatı Mark Cohen yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Jürinin kararına saygı duyuyoruz. Ancak sonuçtan dolayı büyük hayal kırıklığı yaşadık. SBF, masumiyetini koruyor ve kendisine yöneltilen suçlamalarla güçlü bir şekilde mücadele etmeye devam edecek.”

Eski Alameda CEO’su Caroline Ellison, FTX kurucu ortağı Gary Wang ve eski FTX mühendislik başkanı Nishad Singh’in de aralarında bulunduğu diğer önemli FTX yöneticileri, çeşitli suçlamaları kabul etti ve beş haftalık duruşmada ve eski FTX CEO’su SBF aleyhinde ifade vermek için hükümetle birlikte çalıştı .

SBF ise tüm suçlamaları reddetti ve duruşması sırasında masumiyetini korumak için kürsüye çıktı ve FTX’in Kasım 2022’deki çöküşünü “bir dizi büyük hata” olarak nitelendirdi. FTX’in Alameda ile ilişkisinde herhangi bir yanlışlık olduğunu reddetti ve kendisini önemli kararlardan uzaklaştırmaya çalıştı.

SBF Alameda’nın FTX’te sahip olmadığı fonların ticaretini yapmasına olanak tanıyan bir işlev yarattığı için suçu Wang’a yükledi ve Alameda’nın milyarlara ulaşan kredi limitiyle “ne olduğundan tam olarak emin olmadığını” iddia etti. İfadesinde ayrıca Ellison’ı risk yönetimine odaklanmadığı için suçladı. Bunlara ek olarak, FTX müşterilerini 8 milyar dolar değerindeki fonlarını alarak dolandırdığına inanmadı, bunun yerine bunu Alameda’nın borsadan borç alması olarak çerçeveledi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x