Yükleniyor...

SEC Eski Başkanı, Kripto ile Uber’i Karşılaştırdı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) eski başkanı Jay Clayton, kriptoyu Uber ile karşılaştırdı.

jay clayton sec

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) eski başkanı Jay Clayton, kriptoyu Uber ile karşılaştırdı.

CNBC’nin Squawk Box programına katılan Clayton, kripto ve Uber’in benzer yapılarını ele aldı.

SEC Eski Başkanı Kriptoyu Uber’e Benzetti

Clayton, Uber’in taksi düzenlemelerinin çok gizemli ve eski olduğunu iddia ettiğini hatırlattı. Şirket, düzenleyicilerin kendilerine yetişebilmesi için ikna edici bir alternatif sundu. Clayton buna “Uber etkisi” adını verdi.

Uber, mevcut düzenlemelere ters bir yapıda olması sebebiyle düzenleyicilerle birçok sorun yaşadı. Kendisinin bir iletişim platformu olduğunu söyleyen Uber, birçok çabaya karşın katı düzenlemeleri yürürlükten kaldıramadı ve 2016 yılında Teksas Austin’deki faaliyetlerini askıya almak durumunda kaldı.

Uber, benzer bir biçimde eski taksi endüstrisini bozduğu gerekçesiyle İngiltere, Danimarka, İtalya ve Kanada’daki düzenleyicilerle de karşı karşıya geldi.

Kripto sektörünün önde gelen isimleri de tıpkı Uber gibi mevcut kuralların eski olduğunu belirterek farklı bir yaklaşım talep ediyor. Ancak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu başkanı Gary Gensler, bu talepleri her defasında görmezden geldi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner