Yükleniyor...

Şimdiye Kadar Çalınan Kripto Paraların Değeri 1.5 Milyar Dolardan Fazla

Blockchain analiz firması Chainalysis, bugüne kadar gerçekleşen kripto hack olaylarının çoğunluğundan sadece iki hacker grubunun sorumlu olduğunu açıkladı.

Kripto Para Hack

Blockchain analiz firması Chainalysis, bugüne kadar gerçekleşen kripto hack olaylarının çoğunluğundan sadece iki hacker grubunun sorumlu olduğunu açıkladı. Söz konusu iki hack grubu yaptığı saldırılarla kripto para birimi bazında 1 milyar dolar elde etmiş olabilir. Bitcoin ortaya çıktığından beri 1.7 milyar dolar değerinde kripto para biriminin çalındığı tahmin ediliyor.

Kripto Para Hırsızlıklarından Ağırlık Olarak Yalnızca 2 Hack Grubu Sorumlu

Chainalysis’in baş ekonomisti Philip Gradwell’e göre, her iki hack grubu da halen faaliyetlerini sürdürüyor. Halka açık olarak rapor edilen hack olaylarında çalınan fonların izlenmesinin üç ay sürdüğü bildirilirken, Chainalysis analizlerinin yanlış olabileceğinin altını çiziyor. Bununla birlikte Blockchain analiz platformu iki hack grubuna ilişkin herhangi bir kişisel bilgi saptayabilmiş değil. Chainalysis’in raporu, kripto para birimi hack’lerinin çoğunun yalnız kurtlar tarafından yapıldığına dair algının gerçeği yansıtmadığını gösteriyor. Chainalysis’e göre Alpha adı verilen hack gruplarından biri sıkı bir şekilde kontrol ediliyor. Grup faaliyetleri için bazı finansal olmayan motivasyonlara sahipler. Beta adlı diğer hack grup daha küçük fakat daha çok finansal kaygılarla hareket ediyorlar.

Chainalysis, iki grubun da geniş bir cüzdan ağı kullanarak kendilerini gizlediğini ortaya koyuyor. Her iki hack grubu da ortalama olarak, çalınan kripto para birimleri fiat para birimleri ile değiştirilmeden önce yaklaşık 5.000 kez taşınarak takibin zorlaştırılması hedeflendi. Takibi zorlaştırmak için yapılan bu girişimlerden sonra kripto para birimleri çevrimiçi borsalar ve eşler arası işlemler yoluyla fiat para birimlerine dönüştürülüyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x