İran Bugün Kendi Kripto Parasını Duyurabilir • Coinkolik
Yükleniyor...

İran Bugün Kendi Kripto Parasını Duyurabilir

ABD'nin uyguladığı yaptırımlar İran'ı ekonomik olarak sıkıştırmaya devam ediyor.

İran Kripto Parası

ABD’nin uyguladığı yaptırımlar İran’ı ekonomik olarak sıkıştırmaya devam ediyor. Ekonomik baskılardan bunalan İran’ın ABD ambargosunu delmek için devlet destekli kripto para birimini duyurmanın eşiğine geldiği bildiriliyor. İran’ın mali kuruluşlarının işlem yapma ve dünyanın geri kalanıyla ilişki kurma durumu ABD yaptırımlarının uygulanmasından bu yana durmuş durumda. Birçok insan İran’ın kendi kripto para birimini çıkarmasının yaptırımların bazı etkilerinin azaltılmasına yardımcı olacağına inanıyor. Al Jazeera, 29 Ocak 2019’da Tahran’da başlayan Yıllık Elektronik Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Konferansı’nda kripto varlık ile ilgili bir açıklama yapmayı beklediği bildirildi.

Donald Trump yönetimi, İran’a 2018’in ortalarında ülke yönetiminin yürüttüğü politikalardan dolayı sert yaptırımlar uygulandı. Kasım ayına kadar Belçika merkezli finansal sistem olan SWIFT’in ülkedeki geçerliliği sonlandırıldı. SWIFT ağından çıkarılan İran gibi ülkenin vatandaşları, kendileri dış ticaret faaliyetleri ve çok çeşitli başka uluslararası işlemler için ödeme yapamaz ve alamaz durumda buldular. Bu durum İran’ı kendi dijital para birimini araştırmasına ve geliştirmesine sürükledi. Çoğu kişi bunun İran bankalarına uygulanan ambargolardan ve SWIFT ağından çıkarılmanın olumsuz etkilerini ortadan kaldıracağına inanıyor.

İki Aşamalı Dağıtım Yapılacak

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Al Jazeera, devlet destekli kripto para biriminin iki aşamada dağıtılacağını bildirdi. Bu aşamalardan ilki İran merkezli ticari bankalar ve yerel kripto alanındaki diğer iç kuruluşlar arasında ödeme yapmak için kullanılacak bir kripto Riali olacak. İkinci aşamada ise halkın yerel mal ve hizmetler için öde yapması için kripto Riali’i dağıtımı yapılacak. Şimdilik mevcut durumda tüm işaretler İran’ın çıkaracağı kripto para biriminin yalnızca dahili kullanım için olacağını gösteriyor. İran, işlemleri kolaylaştırmak için Blockchain teknolojisini ve kripto para birimini kullanarak modası geçtiğine inanılan çoğu geleneksel finansal sistemlerine meydan okuyacak.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x