Yükleniyor...

Solana Tabanlı Nirvana Finance, Flash Loan Saldırısına Uğradı

Yakın zamanda Terra'nın algoritmik stablecoin'i UST'nin çöküşü piyasalar oldukça kötü yansırken, son olarak Solana tarafında da kötü haberler geldi.

Solana Tabanli Nirvana Finance Flash Loan Saldirisina Uğradi

Yakın zamanda Terra’nın algoritmik stablecoin’i UST’nin çöküşü piyasalar oldukça kötü yansırken, son olarak Solana tarafında da kötü haberler geldi. Öyle ki Solana tabanlı DeFi protokolü Nirvana’nın flash loan saldırısına uğraması, yerel stablecoin’e oldukça kötü yansıdı.

Nirvana Finance, Flash Loan Saldırısı Sonrası Çöktü

Solana Blockchain ağında yer alan Nirvana protokolü, bir süredir bazı sorunlarla karşılaşıyordu. Son olarak Blockchain güvenlik şirketi PeckShield’in açıkladığı üzere proje Flash Loan saldırısına uğradı. Saldırı sonrası değerinin yüzde 98’ini kaybeden NIRV stablecoin’i, beraberinde projenin diğer yerel token’ı ANA’yı da düşürdü.

Zincir üstü veriler incelendiğinde, saldırganın 10 milyon dolar değerinde ANA token’ı basmak için USDC’de 10 milyon dolarlık bir flash kredi kullandığını gösteriyor. Flaş krediler, kredi aynı blokta geri ödendiği sürece, büyük miktarlarda sermayeyi düşük maliyetle ödünç almanıza izin vermekte. Bu flaş kredi, Solend Protokolü ile güvence altına alınmıştı. Saldırgan devamında protokolün Oracle sistemini manipüle ederken aldığı ANA token’larını USDT cinsinden 12.49 milyon dolar ile takas etti.

Bu saldırı, Nirvana hazinesinden 3.49 milyon doların alınmasına neden oldu. Nirvana ise henüz istismar hakkında resmi bir açıklama yapmadı..

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner